Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Konsulenter må ikke kigge i testresultater

Konsulent Jakob Wandall må ikke få indsigt i en gruppe danske 8.-klassers resultater i de nationale test for at sammenligne dem med deres score i det amerikanske læsesystem Oasis. Det har Undervisningsministeriets jurister afgjort.

Karen Ravn
Karen Ravn Onlineredaktør
1 kommentar
3. november 2011, kl. 16:44

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

1 kommentar

Elevers resultater i de nationale test er som udgangspunkt fortrolige. Ministeriet vil dog efter anmodning kunne give adgang til testresultater i forbindelse med gennemførelse af videnskabelige undersøgelser. Men jakob Wandalls projekt er ikke forskning, lyder afgørelsen fra Kvalitets- og Tilsynsstyrelsen.

"Jeg troede, at det var i orden, men det er klart, at jeg respekterer afgørelsen, og så gennemfører vi projektet uden testresultaterne", siger Jakob Wandall til folkeskolen.dk

I samarbejde med en række skoler er han i gang med en afprøvning af det amerikanske læsesystem Oasis, der bygger på en særlig skala, Lexile, som kan bruges til både at måle en elevs læsedygtighed og til a t måle en tekst sværhedsgrad. Desuden er skalaen konvertibel med andre læsetest, sådan at man eksemplevis ville kunne "oversætte" en score i de nationale test til lexileskalaen. Forsøget gennemføres i engelsk, fordi Oasis-systemet i dag kun findes på engelsk og spansk. Hvis det fungerer i en dansk skolesammenhæng, er det planen at udvikle en dansk udgave af såvel Lexile som Oasis.



Danske 8.-klasser skal afprøve amerikansk læsetræning Opfinderen af læsemåleren kom til byen

1 kommentar
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Konsulenter må ikke kigge i testresultater

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS