Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Kommuner nedlægger mere end 1000 lærerstillinger

47 af landets kommuner vil i løbet af i år nedlægge i alt 1.082 lærerstillinger. Det viser en undersøgelse fra Danmarks Lærerforening. Grunden er økonomisk smalhals. "Grotesk", siger DLF-formand.

Varslede og gennemførte fyringer (på grund af besparelser) og stillingsnedlæggelser pr. 21. maj 2010. Kommuner, som har både stillingsnedlæggelser og fyringer er røde eller orange. Kilde: DLF-undersøgelse om planer for nedlæggelse af lærerstillinger, gennemført 28. april til 17. maj. Desuden Folkeskolens indsamling af oplysninger omkring afskedigelser indtil til 14. maj.

Foto: Ulrik Samsøe Figen
John Villy Olsen
Start debatten
20. maj 2010, kl. 10:42

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Som omtalt iFolkeskoleni dag betyder stillingsnedlæggelserne, at 330 lærere er varslet afskediget, Kun 111 lærerstillinger bliver nedlagt på grund af faldende elevtal. Resten skyldes, at skoler og kommuner simpelthen mangler penge.

Se folkeskolen.dk's tema om lærerfyringerne

Undersøgelsen på dlf.org

"Det er grotesk, at der bliver nedlagt stillinger, når vi i det sidste halve år har hørt statsministeren siger, at folkeskolen er helt afgørende for landets fremtidige konkurrenceevne", siger lærernes formand Anders Bondo Christensen, som i øvrigt er helt enig med statsministeren og gerne vil drøfte med ham, hvordan folkeskolen kan styrkes.

"Men det her er det stik modsatte af at styrke folkeskolen. De 1.000 nedlagte lærerstillinger har meget lidt med det faldende elevtal at gøre. Det burde politikerne forholde sig til. Der må være en sammenhæng mellem de flotte ord og virkeligheden ude i klasselokalet. Det ser de ikke i øjnene. Nu hører vi fra Køge, at målet er, at der skal være 28 elever i klassen. Det siger sig selv, at det er svært at nå forbi alle elever, når der kun ér en lærer til så mange elever".

92 af landets 98 kommuner er omfattet af DLFs nyeste undersøgelse, som netop er offentliggjort.

I dag deltager tillidsrepræsentanter fra skoler over hele landet i et stormøde i protest mod besparelserne. Følg stormødet på live-tv på folkeskolen.dk fra kl. 10.10

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Kommuner nedlægger mere end 1000 lærerstillinger

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS