Kommende lærerstuderende på Fyn kan se frem se til en uddannelse med særlig fokus på læremidler. Fra 2010 vil læreruddannelsen i Odense (University College Lillebælt) have særligt fokus på, hvordan de studerende kan forbedre deres bevidsthed omkring læremidler.
"Det er nødvendigt, at nogle af læreruddannelserne fremover specialiserer sig i højere grad end nu. Vi har valgt lærermiddelprofilen, fordi det er et område, der binder praksis og teoretisk undervisning på seminariet smukt sammen. Der er et stort behov for, at de studerende bliver bedre til at forstå, udvikle og bruge læremidler", siger ledende studierektor for læreruddannelsen i Odense Keld Vorup Sørensen til folkeskolen.dk.
Imødekommer praksischok
Den nye læremiddelprofil skal ruste nyuddannede lærere, så praksischokket ikke bliver så stort.
"Det her er et soleklart brobygningsprojekt i forhold til praksis. De studerende skal gennem arbejdet med læremidlerne blive bedre til at forstå, udvikle og bruge dem. Det er noget, der skaber løbende kompetencetillæg for de studerende. Den dag de er færdige med læreruddannelsen, har de en større sikkerhed med at vælge læremidler", siger Keld Vorup Sørensen.
Derudover skal de studerende også selv udvikle læremidler. Blandt andet i forberedelsen til praktik. Keld Vorup Sørensen understreger, at der ikke er nogen kommerciel bagtanke med idéen, men det blot skal være en del af de lærerstuderendes kompetencer.
Forsømt område
Lærerstuderende med den nye læremiddelprofil skal endelig have et indgående kendskab til nye teknologier som Smartboard og web 2.0.
"Læreruddannelsen er generelt bagud på det område. Vi bliver nødt til at gøre et spring. Indhold, struktur og genre skifter i dag meget hurtigere end man er vant til, og hvis ikke den enkelte underviser er god til at vurdere kvaliteten af det læremiddel han eller hun står overfor, så risikerer man, at undervisningen ude på skolerne bliver dårligere", siger Keld Vorup Sørensen og fortsætter:
"Efter min opfattelse er lærermidler et forsømt område i dansk læreruddannelseslovgivning. Der står meget lidt om det på bekendtgørelsesniveau. Det er et problem i disse år, hvor læremidlerne skifter platform fra bog til at være mere it-baserede".
Kommende lærere fra Fyn skal udvikle læremidler
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.