Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Kom og få en snak med undervisningsministeren

Lærere - og andre, der interesserer sig for uddannelse - kan møde op i Undervisningsministeriet på fredag og få en snak med undervisningsminister Troels Lund Poulsen.

"Alle er velkomne", siger undervisningsminister Troels Lund Poulsen

Foto: Pressebillede
John Villy Olsen
Start debatten
4. maj 2011, kl. 15:23

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Har du en særlig interesse i uddannelse? Og har du noget på hjerte, som du vil dele med undervisningsminister Troels Lund Poulsen eller spørge ham om - så er du velkommen fredag den 6. maj klokken 15.00-17.00 i Undervisningsministeriet, Frederiksholms Kanal 21, 1220 København, skriver ministeriet i en pressemeddelelse.

"Alle er velkomne - lærerne, lederne, forældrene, eleverne og de studerende, der oplever udfordringerne og glæderne i det danske uddannelsessystem på nærmeste hold. Det er dem, der drager erfaringerne med, hvad der virker, og hvad der ikke virker for dem selv, deres elever og deres børn", siger Troels Lund Poulsen.

"De kender til gode eksempler, som bør udbredes til andre skoler og uddannelser. Jeg vil meget gerne høre om disse glæder, udfordringer og eksempler og svare på spørgsmål om, hvordan jeg mener, vi skaber god undervisning i vores uddannelser. Jeg vil derfor opfordre brugerne af det danske uddannelsessystem og andre interesserede til at møde mig med deres fortællinger, udfordringer og spørgsmål," tilføjer han.

Man møder bare op uanmeldt og kommer ind efter først-til-mølle-princippet.

"Troels Lund Poulsen ønsker, at flest mulige får lejlighed til at forklare deres synspunkter. Derfor vil tiden til den enkelte afhænge af hvor mange, der møder op", skriver ministeriet i sin pressemeddelelse.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Kom og få en snak med undervisningsministeren

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS