Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Københavnsk Pisa: Alle kræver handling

Alle er enige om, at resultaterne af den københavnske Pisa-undersøgelse kræver handling, men der er langt fra enighed om, hvad der skal gøres.

Jakob Rom Johansen
Start debatten
13. januar 2005, kl. 16:18

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Det var ikke rar læsning for nogen, da den københavske Pisa-undersøgelse blev offentliggjort i går. En fjerdedel af eleverne i 9. besidder ikke læsekundskaber til at klare en almindelig ungdomsuddannelse, og hvis man ser på de tosprogede drejer det sig om halvdelen.

Handling må der til, er meldingen fra flere sider, men det kniber med enigheden. Forslag er der nok af.

De borgerlige partier med undervisningminister Ulla Tørnæs (V) i spidsen kræver standardiserede test, men det tror hverken Socialdemokraterne eller uddannelsesborgmester Per Bregengaard (Enh.) er løsningen.

"Jeg frygter at standardiserede test og en offentliggørelse af resultaterne vil tvinge skolerne til hele tiden at tænke på den næste test", sagde Per Bregengaard på et pressemøde.

Han peger i stedet på langt mere efteruddannelse til lærerne.

Lektiecafeer

Socialdemokraterne har hele tiden været imod standardiserede test, og efterlyser i stedet en særlig strategi over for de tosprogede elever.

"Vi må tage et politisk ansvar for at give de tosprogede elever en skolegang de rent faktisk kan bruge til noget Vi vil have indført lektiecafeer i SFOerne, så alle elever kan få kvalificeret hjælp til lektierne. Mange tosprogede børn kan ikke hente hjælp til lektierne derhjemme, og det sætter dem yderligere bagud i indlæringen", siger Socialdemokraternes folkeskoleordfører Thomas Adelskov i en pressemeddelelse.

Københavns Lærerforening ønsker også mere efteruddannelse til lærerne, samtidig med, at der stilles højere krav til alle elever. Der skal være mere tid til at arbejde med den enkelte elev, og forældrene skal tage et medansvar for folkeskolen.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Københavnsk Pisa: Alle kræver handling

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS