"Disse børn har brug for at komme i almindelig skole og have kontakt med jævnaldrende, uanset om de skal tilbage til hjemlandet. I øjeblikket stjæler man deres barndom, og det kommer der ikke hele mennesker ud af", siger Bo Asmus Kjeldgaard til Politiken.
Der findes mellem 10 og 15 asylbørn på centre i København og på Frederiksberg. Skoleborgmesteren mener, at det ikke vil skabe problemer at få børnene i folkeskole i det københavske skolevæsen med 64 skoler og 31 procent tosprogede børn.
Bo Asmus Kjeldgaard skal mødes med Dansk Røde Kors i næste uge, og han forudser, at asylbørnene kan begynde i københavnske klasser allerede efter sommerferien.
Formand for KLs børne- og kulturudvalg Henrik Larsen hverken kan eller vil udstede retningslinjer for kommunerne, men han finder tanken om at åbne skolerne sympatisk.
København vil have asylbørn i folkeskolen
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.