“I København er der ikke et børnesyn, der udelukker konsekvens, bortvisninger eller brug af ordensbekendtgørelsen i øvrigt. Der findes slet ikke ét bestemt børnesyn i København,” skrev kommunens børne- og ungdomsborgmester Jakob Næsager K) i et debatindlæg i Altinget i februar.
Der er dog en politisk vedtaget “retning for vores skoler”, tilføjede borgmesteren. Den retning henter blandt inspiration fra det, man kalder det ressourceorienterede børnesyn, forklarede han i indlægget.
Lærerne har min opbakning til at bruge de redskaber i værktøjskassen, som de fagligt mener, er de rigtige
Jakob Næsager Børne- og ungdomsborgmester
Den retning, borgmesteren taler om, kan blandt andet findes på hjemmesiden mereforflere.kk.dk, som er en kommunal hjemmeside om Københavns Kommunes skoler og dagtilbud. Her stod der indtil for nylig blandt andet:
"I de københavnske skoler og daginstitutioner tror vi (...) på, at børn altid gør deres bedste ud fra de ressourcer, de har"
Det er en sætning, der minder meget om formuleringen ”børn gør det så godt, som de kan”, som ofte bruges til at forklare hvad ’det nye børnesyn’ er. Men sætningen er nu fjernet fra hjemmesiden.
Læs også
Tilfreds lokalformand
Det er Katrine Fylking, som er formand for Københavns Lærerforening (KLF), meget tilfreds med.
Lærerkredsen rettede i december henvendelse til forvaltningen for at påpege, at de oplevede uhensigtsmæssige formuleringer på hjemmesiden om kommunens vedtagne retning for skolerne.
”Anvisningerne på hjemmesiden fra forvaltningen har været med til at skabe modstand og konflikt. Jeg håber, at der nu kan åbnes op for en samtale og et samarbejde mellem de dygtige lærere på skolerne og forvaltningen, når vi skal arbejde med de politiske beslutninger i praksis. Det er altafgørende, at lærernes stemme og faglighed bliver bragt i spil," siger hun til Folkeskolen.
Også formuleringen:
”Vi leder vi efter årsagerne og gør os umage med at løse det uden hverken at fjerne barnet fra fællesskabet”
er for nylig fjernet fra hjemmesiden, fortæller Katrine Fylking. Og hun mener, at det allerede har fået betydning for, hvordan kommunens lærere kan arbejde. Hun fortæller, at der har været lærere, der med henvisning til det nye børnesyn fik at vide, at de ikke kunne stille krav til eleverne eller finde de løsninger, de vurdere var bedst for den enkelte elev, men at det har ændret sig de senste måneder.
”Jeg oplever helt klart, at der er sket en forandring i måden. 'det nye børnesyn' bliver brugt i Københavns Kommune. KLF's protester har haft en betydning for, at der ikke længere i så høj grad bliver henvist til det nye børnesyn. Det er jeg tilfreds med.”
Det er ikke lykkede Folkeskolen at svar fra forvaltning på, hvornår teksten er ændret, eller om det er sket som en direkte konsekvens af Københavns Lærerforenings henvendelse. Forvaltningen henviser til, at man opdaterer og udvikler hjemmesiden løbende.
Borgmester: Jeg bakker lærerne op
Overfor Folkeskolen fastholder borgmester Jakob Næsager, at København aldrig har haft et fælles børnesyn og heller ikke skal have det.
”Der er blevet talt meget om børnesyn den seneste tid. Derfor har det været vigtigt for mig at slå fast, at der ikke er et børnesyn i København, der står i vejen for brugen af konsekvens. Lærerne har min opbakning til at bruge de redskaber i værktøjskassen, som de fagligt mener, er de rigtige,” siger han.
”Det er vigtigt for mig, at ingen lærere står i en situation, hvor der bliver lagt bånd på deres faglighed. Klassefællesskabet er noget af det mest dyrebare i folkeskolen. Det skal vi beskytte. Vi kan ikke have en skole, hvor en eller to udadreagerende børn får lov til at sætte dagsordenen. Derfor vil der være situationer, hvor de fagprofessionelle på skolerne bliver nødt til at udvise konsekvens, og det har de min opbakning til.”
Katrine Fylking er glad for, at der nu er klarhed om Københavns børnesyn, eller rettere, mangel på børnesyn.
”Det er vigtigt, at der ikke tales med to tunger. Altså at der er overensstemmelse mellem de politiske beslutninger og så forvaltningens praksis,” siger hun til Folkeskolen.
”Det er så vigtigt for KLF og for lærerne, fordi det er en stor indskrænkelse af det professionelle råderum på skolerne, hvis der fra forvaltningens side defineres med et børnesyn, hvordan man skal arbejde på skolerne”.
København fjerner formuleringer, der er blevet læst som 'nyt børnesyn'
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.