Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

KL-direktør sætter gang i folkeskoleminder

”Folkeskolen gjorde mig til den jeg er”, sådan starter udviklingsdirektør i KL Arne Eggert et opslag på Facebook, hvor han beskriver sin folkeskoletid og opfordrer andre til at gøre det samme. Læs nogle af minderne her.

Sebastian Bjerril
Sebastian Bjerril Webredaktør og journalist
4 kommentarer
11. september 2017, kl. 12:39

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

4 kommentarer

Hvordan var din tid i folkeskolen? Spørgsmålet kom fredag aften på facebook fra udviklingsdirektør i KL med ansvar for børne-, skole- og uddannelsesområdet Arne Eggert.

Det har fået en række prominente danskere til at dele deres minder om deres egen skoletid.

Selv sender Arne Eggert en særlig hilsen til sine gamle lærere på Søndre Skole i Grenaa.

"Tak for jer. Uden jer intet i dag", lyder det afsluttende fra Arne Eggert, som blandt andet beskriver frygten for, om han nu havde styr på det med klokken.

"Holde hånden over lille generte Bertel"

Han er langt fra den eneste, som sender en tak tilbage i retningen af sine tidligere lærere.

"Gode lærere skylder vi alt", lyder det eksempelvis fra nuværende folketingsmedlem og tidligere undervisningsminister Bertel Haarder (V).

"Mødte forleden i Holbøl en klassekammerat, Gunhild. Hun spredte god stemning og hjalp med at holde hånden over lille generte Bertel, der stammede og kom langt ude fra landet", fortsætter den tidligere minister sit opslag.

Også Københavns overborgmester Fransk Jensen (S) har kommenteret på opslaget.

"Folkeskolen er den samfunds institution vi har ansvaret for på Rådhuset, som har allerstørst betydning for vores samfund. Jeg vil fortsætte investeringerne i den Københavnske skole", skriver han.

Hr Balle og Fru Klaraa

Arne Eggerts opslag har især fået flere fra KL til at dele deres skoleminder. Eksempelvis beskriver direktør for arbejdsmarkeds- og erhvervsområdet i KL Kristian Heunicke, hvordan lærernes alder igennem hans skoletid bestemte, om man som udgangspunkt kendte dem ved fornavn eller efternavn.

"Der var alle de unge, som vi kaldte med fornavne, og som var næsten lige som vores forældre. Og så var der Fru Ritz, Hr Balle, Rønnow og Fru Klaraa. Oh hvilken fryd det var at finde ud af, hvad efternavnslærerne hed til fornavn; man turde næsten ikke sige det højt", skriver han.

KL-direktør: 
Kommunerne skal stå ved deres ansvar for skolerne

Del gerne dine minder fra folkeskolen under artiklen her.

4 kommentarer
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

KL-direktør sætter gang i folkeskoleminder

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS