Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

K vil redde folkeskolen med tilbud til de svage elever

For mange resursestærke forældre vælger folkeskolen fra til fordel for privatskoler, mener de konservative. De kræver en redningsplan, der skal styrke folkeskolen. Øget specialundervisning og sprogstimulering af tosprogede er blandt forslagene.

Pernille Aisinger
Pernille Aisinger Journalist
Start debatten
6. august 2007, kl. 10:28

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

"Jeg er meget, meget bekymret over en udvikling, vi ser for øjeblikket. Folkeskolen er jo det eneste tidspunkt i livet, hvor du møder alle samfundslag. Her går direktørens søn hånd i hånd med slagterens datter. Derfor er det ekstremt farligt, at vi nu er ved at udvande folkeskolen til at være et tilbud til dem, som ikke har resurser til at søge på privtskole", siger justitsministere Lene Espersen (K) til Berlingske Tidende.

Hun reagerer på, at tal fra Undervisningministeriet viser, at hver syvende elev i dag vælger privatskoler eller friskoler. Hun mener, at årsagen er, at folkeskolen ikke fungerer.

Derfor foreslår Konservative i en ny handlingsplan øget specialundervisning og sprogstimulering af tosprogede, ligesom hun lektiecafeer skal gøres til et obligatorisk tilbud.

Undervisningministeren ser ifølge Berligske forslaget som velment, men for dyrt.

SF kalder det hykleri, når Lene Espersen mener, at det er de svage elever, der trækker folkeskolen ned og savner mere specialundervisning.

"Med kommunalreform, skattestop og et stramt udgiftsloft for kommernes økonomi har hun selv været med til at skabe en situation, hvor mange kommuner netop skærer ned på specialundervisningen. Ligesom hun selv har været med til at afskaffe modermålsundervisningen, selv om mange eksperter finder den afgørende for sprogstimuleringen", siger SF's uddannelsesordfører Pernille Vigsø Bagge. Hun peger på, at en virkelig redningsplan kræver et max-antal elever i klasserne og en indsats for at forbedre de faldefærdige skoler og lærermanglen, hvilket hun ikke kan se kan lade sig gøre med mindre man fjerner skattestoppet.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

K vil redde folkeskolen med tilbud til de svage elever

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS