Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Tillidsbrud

"Jeg følte mig misbrugt": Elever oprettede falske TikTok-profiler af deres lærere

Fire lærere oplevede for nylig, at nogle af deres elever havde oprettet falske Tiktok-profiler i deres navne. En meget ubehagelig oplevelse, der stadig sidder i lærerne, fortæller tre af dem i et fællesinterview.

Hænder med telefoner, der viser emojis med djævlehorn.

Det er meget ubehageligt for lærerne ikke at vide, hvor mange der har set de falske TikTok-profiler uden at vide, at de var falske, fortæller de berørte lærere.

Foto: Illustration: Louise Rosenkrands
Stine Grynberg
Stine Grynberg Journalist og anmelderredaktør
2 kommentarer
28. maj 2025, kl. 05:19
2 kommentarer

Det er en mandag aften, Peter får det at vide. En af hans tidligere elever fortæller ham, at der er lavet en falsk TikTok-profil i hans navn.

Indholdet på profilen gør, at eleven ikke er i tvivl om, at den er falsk. Der er i øvrigt også oprettet en lignende profil på Peters kollega Kira, fortæller den tidligere elev.

Peter er ikke på TikTok, så han kan ikke gå ind og se profilen, og til at starte med tænker han, at det ikke er noget særligt. Han ringer for en god ordens skyld til Kira, men hun tager ikke telefonen. Senere på aftenen sender hun en sms for at spørge, hvad han ville.

"Vi er kommet på TikTok", svarer Peter. Kira tænker ligesom Peter, at det ikke er noget, der ikke kan vente til i morgen.

Profiler forsvandt hurtigt efter afsløringen

Det er først, da Peter ser nogle screenshots af ’sin’ TikTok-profil, at sagens alvor går op for ham. Selv om profilen højst har været været aktiv i en uge, har han fået 300 følgere.

Sagen kort

Tidligere på måneden kom det frem, at en gruppe elever på en skole i Aalborg havde oprettet falske TikTok-profiler i fire af deres læreres navne. Ifølge lærerne havde profilerne hånende indhold med udgangspunkt i blandt andet deres udseende og personlige forhold. Profilerne er tilsyneladende blevet brugt til at kontakte yngre elever på skolen. For to af eleverne har sagen haft den konsekvens, at de ikke længere går på skolen.

Folkeskolen har talt med tre af de pågældende lærere om oplevelsen. Redaktionen har af hensyn til alle involverede parter valgt at anonymisere både lærerne og skolen. Redaktionen er bekendt med lærernes rigtige navne.

”Jeg blev meget berørt af informationen om, at yngre piger og drenge var blevet kontaktet gennem ’min’ falske profil. Dér tænkte jeg ’Det er løgn, det her. Det håber jeg ikke er rigtigt'”, fortæller Peter.

”Min første tanke var, at jeg skulle have renset mit navn. Det ville jeg ikke have siddende på mig. Jeg tænkte, at skolen blev nødt til at skrive en besked til alle forældre om sagen, så jeg kunne få renset mit navn”.

I løbet af tirsdagen bliver det klart, at der er falske profiler på fire ud af fem lærere i det årsgangsteam, Peter er en del af. Ledelsen reagerer hurtigt og sender en besked ud om sagen til alle forældre på den pågældende årgang.

Kort efter er de falske profiler forsvundet fra TikTok. Men skaden er sket.

Ubehagelig uvished

Alice er en af de andre lærere, det også er gået udover. Hun har godt nok en profil på TikTok, men den falske profil med hendes billede er oprettet med et øgenavn, så hun kan ikke søge det frem, og nu er profilen lukket ned.

I dag ved hun stadig ikke, hvad der stod om hende, men ud fra det, hun har hørt, har hun ikke indtryk, at det var kærligt ment.

”Jeg ved ikke, hvad der er kommet ud fra den falske profil, og hvem der kan have set det. Og det er i sig selv ubehageligt”, siger hun i dag om oplevelsen, som hun stadig er ved at bearbejde.

Det samme er hele teamet, fortæller hun.

Kira var i den situation, at hun hele tirsdagen skulle undervise en klasse, hvor to af eleverne bag de falske profiler gik. På det tidspunkt var det godt nok ikke blevet afsløret, hvem der stod bag, men hun havde en klar anelse, som senere viste sig at være rigtig.

”Som lærer lægger jeg stor vægt på at være tydelig overfor eleverne. Så jeg fortæller dem, hvad der er sket og siger, at jeg synes, det er fuldstændigt vanvittigt, at man tror, man kan tillade sig sådan noget. At man misbruger en lærer, som bare passer sit arbejde", siger hun og fortæller, hvilken besked hun herpå giver eleverne.

"Jeg siger, at jeg har brug for at gå lidt, og de må arbejde på egen hånd, mens jeg samler mig”.

Kira tager et glas koldt vand på lærerværelset og stirrer ind i væggen i noget tid, før hun er klar til at gå tilbage.

”Dér kan jeg mærke, at nogle af dem er meget ivrige efter at se mig i øjnene for at signalere, at det ikke er dem, der har lavet de profiler. Og omvendt er der også nogen, som har meget travlt med at undgå mit blik", fortæller hun.

Politianmeldelse eller ej?

Efter noget tid bliver det klart, hvem der står bag de falske profiler – for nogle af de andre elever vælger at fortælle det og deler screenshots, så man kan få et sporadisk billede af, hvad profilerne indeholdt.

Ledelsen vælger at bortvise to af eleverne fra skolen, andre bliver hjemsendt nogle dage som straf. Skolen er i kontakt med politiet, men lærerne bliver enige om ikke at melde eleverne.

”Vi fandt heldigvis ud af, hvem det var. Politiet har fortalt, at de muligvis ville kunne finde frem til profilerne, hvis vi anmeldte sagen, fordi de så ville starte en efterforskning. Men den vej har vi valgt ikke at gå”, fortæller Peter og tilføjer: ”Jeg er ikke i tvivl om, at det er det rigtige, der er blevet gjort”.

”Men til gengæld er det vigtigt for mig, at det havde en konsekvens for eleverne, også så skolens andre elever kan se, at det er alvorligt det, de har lavet”, supplerer Alice.

Selvom de er enige i, at ledelsen tog den rigtige beslutning, har den ikke været nem for lærerne.

”For konsekvensen udløser også noget andet hos os. Det er svært, fordi det også er elever, man har en relation til, holder af og der er ingen løsninger, som kun er gode. Man kan næsten ikke være i det, fordi man selv er ramt og samtidig kan se, at straffen går ud over nogen, som jo på en måde bare er et barn, som man ikke ønsker det dårligt for”, understreger Peter.

”Det er også svært med dem, der har fået lov til at blive her. Dem skal vi se i øjnene igen. Vi har et professionelt ansvar for at opbygge en relation til dem igen, samtidig med at man føler sig lidt – jokket på. Vi kommer til at stå i nogen meget ambivalente situationer”, siger Alice.

Kira fortæller, at hun har haft en lukketjans, hvor den elev, som havde lavet ’hendes’ falske profil, var duks.

”Så jeg er alene med eleven i seks meget lange minutter”, fortæller hun.

”Det var nok også ubehageligt for eleven, tænker jeg. Jeg prøvede at køre det på rutinen, samtidig med at jeg næsten ikke kunne være i det”.

Svært ikke at være skuffet

Der er desuden yderligere et lag at forholde sig til, fortæller Peter.

”Alle de elever, som har været medløbere i det her - der er jo flere, som vidste, at de her profiler fandtes, de har måske endda været med, da de blev oprettet. Stået og grinet i baggrunden. De kunne have sagt det til os noget tidligere, og de kunne have prøvet at stoppe det. Det er svært ikke at være skuffet over, at de ikke har gjort det. Jo, et par stykker har prøvet at stoppe det, heldigvis”.

”Der sidder en stor andel elever, som ikke siger fra over for de få, der gang på gang overskrider grænser”, tilføjer Kira.

Peter fortæller, at han har taget en alvorlig snak med alle eleverne i sin klasse om, hvad det har betydet for ham.

”Jeg har følt, at de har misbrugt min åbenhed, og det har jeg fortalt dem. Jeg kan mærke, at min klasse er ekstra søde lige nu og passer lidt på mig”.

For Kira fylder det også, at hun ellers føler, at hun har et rigtigt godt forhold til de pågældende elever.

”Jeg ville bedre kunne forstå det, hvis det var elever, hvor jeg godt vidste, at vores relation ikke var for god. Det bliver en ekstra skuffelse, når det er elever, man faktisk synes, man havde det godt med", siger hun og tilføjer:

"Så ved jeg ikke, hvad jeg kan forvente af elever fremover. For hvad bliver det næste?”

Støtte fra kollegaer og forældre

Et lille lyspunkt er dog, at de har kunnet håndtere det sammen som team, fortæller de. De har også fået stor støtte fra kollegaer og forældre, som har kontaktet dem med sympatierklæringer.

”På den ene side var det et ekstra ubehag at se mine kollegaer være så påvirkede. Men på den anden side var det rart at vide, at det ikke kun var mig, der var blevet ramt – at vi var en gruppe. Vi kunne holde sammen, og vi havde nogen at tale med”.

”Jeg fornemmer heldigvis, at både skolen og vi lærere er blevet mødt med forståelse”, fortæller Alice.

”Der har heldigvis ikke været nogen forældreklager eller nogen, som mener, at vi har overreageret. Det er rart, at det er blevet taget alvorligt”, siger hun.

Undervist i digital dannelse

Alice understreger samtidig, at eleverne er blevet undervist i, hvordan man begår sig på nettet.

”Vi ved godt, at de er teenagere, og at deres hjerne er under ombygning, men vi har gjort, hvad vi kunne for at oplyse dem og give dem digital dannelse. Vi har været omkring, hvad man må og ikke må på nettet”, siger hun.

Lige nu ved teamet ikke, hvordan fremtiden med eleverne bliver. Men de ved, at de skal have eleverne igen næste skoleår.

”Vi har brug for rum til at hele nu”, siger Alice.

Peter, Alice og Kira er ikke lærernes rigtige navne. Redaktionen har efter aftale med lærerne anonymiseret deres og skolens navn.

2 kommentarer
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

"Jeg følte mig misbrugt": Elever oprettede falske TikTok-profiler af deres lærere

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS