Solen er kun lige ved at stå op, da der på Peder Lykke Skolen pyntes op, inden lærerne møder ind. Da klokken bliver tyve minutter i otte, og lærerne begynder at ankomme, er der fyldt med balloner, flag og smil. To drenge ser lettere forvirrede ud, da de kommer ind af døren. Men da de får fortalt, at oppyntningen skyldes Lærerens Dag, udbryder de så: "Tillykke lærere!"
Hilsen fra Danske Skoleelever: En stor tak til lærerne fra eleverne!
Det er forældrene i skolebestyrelsen, der har arrangeret fejringen, der begynder ved hovedindgangen med uddeling af æbler, breve og lykønskninger. Formand for Danmarks Lærerforening Anders Bondo Christensen assisterer velkomstkomiteen. Hver lærer mødes med et kram og et "Velkommen og tak for din indsats - vi har skrevet en lille hilsen til dig". De fleste lærere smiler og svarer "Jamen altså, mange tak skal I have." Og en enkelt griner: "Tak, det redder hele dagen!"
Far til fire roser lærerne
En af de glade forældre er Frank Thingvad Olsen. Han er næstformand i skolebestyrelsen og far til fire. Tre af børnene går på skolen. Iført hvide overalls med malerpletter står han og byder alle velkommen med et kækt "godmorgenstund!". Eleverne spørger han også, om de har sovet godt.
Og ingen slipper ind på skolen uden en særlig velkomst. Ved skolens bagindgang har en repræsentant for MatematikFessor.dk trukket i et MatematikFessor-kostume og byder med sit kæmpe papmache-hoved alle elever velkommen. Han giver dem et kort og opfordrer dem til at skrive en hilsen til deres yndlingslærer.
Colette Albright har haft to børn på skolen, den ene går nu i 9. klasse. Som forælder har hun deltaget i Lærerens Dag de tre år, Peder Lykke Skolen har været med til at fejre begivenheden.
"Jeg er med for at sige tak. Når man tænker sig om er det et kæmpe ansvar lærerne står med. De har en stor betydning for børnenes dannelse. Og de bærer det ansvar selv under svære vilkår", siger hun.
'Vi elsker vores lærere'
Efter alle er blevet godt modtaget og første lektion er begyndt, går forældregruppen en tur rundt på skolen, for at sikre sig, at alle lærere har fået et æble, et tak og en lykønskning. Anders Bondo er med og har fået tildelt opgaven som bærer af æblekurven.
Pernille Scheel, som er formand for skolebestyrelsen og som står for dagen, går forrest. "Tillykke på Lærernes Dag og tak for dit arbejde! Din formand vil gerne give dig et æble", siger hun til den ene lærer efter den anden.
Når Pernille Scheel bliver spurgt, hvorfor de fejrer Lærerens dag svarer hun "Det er enkelt. Fordi vi elsker vores lærere og vores skole. Det har ikke været et nemt år, så derfor er det ekstra vigtigt. Det er en god anledning til at anerkende deres arbejde, for de har et rigtig vigtigt job".
Ingen bliver overset på Lærerens dag
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.