Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Ikke transport, der forhindrer lærere i at få job

De Konservative vil have indskærpet over for Lærernes A-kasse, at transportproblemer ikke er nogen gyldig grund til at sige nej til et job. Men transporten spillede kun en rolle for fire ud af de 250 sager om ledige lærere, som er undersøgt.

Karen Ravn
Karen Ravn Onlineredaktør
Start debatten
27. september 2006, kl. 10:24

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

"Resultatet af undersøgelsen var at fire personer ud af 250 ledige havde transportproblemer som en barriere for at få arbejde som lærer. Andre forhold som kompetencer, helbred og manglende uddannelse spillede en langt større rolle", fortæller sekretariatschef i dlf/a Frank A. Jørgensen.

Arbejdsmarkedsstyrelsens undersøgelse

"Vi ser med sindsro frem til en eventuel henvendelse fra Arbejdsdirektoratet. Undersøgelsen er netop lavet i samarbejde med Beskæftigelsesministeriet, nemlig Arbejdsmarkedsstyrelsen, og havde der været noget at bebrejde os, havde vi givetvis hørt fra dem". Han understreger, at hvis der er noget at bebrejde a-kassen i forhold til dens administration af rådighedsreglerne, så indgår dlf/a selvfølgelig gerne i dialog om det.

Den konservative Jakob Axel Nielsen har bedt beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V) sikre, at det bliver indskærpet over for såvel lærernes som sygeplejerskernes a-kasser, der transportproblemer ikke er nogen gyldig grund til at sige nej til et job - de skal stå til rådighed for arbejde i hele landet. Beskæftigelsesministeren har svaret, at han har bedt Arbejdsdirektoratet om snarest at indhente en redegørelse fra de to a-kasser om deres administration af rådighedsreglerne:

"Jeg har også bedt Arbejdsdirektoratet om at indskærpe reglerne over for de to a-kasser på de områder, hvor undersøgelsen rejser tvivl om håndhævelsen".

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Ikke transport, der forhindrer lærere i at få job

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS