Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Anmeldelse

I himlen går mænd med kjoler

Klik for at skrive manchettekst.

Ingrid Skovgaard Andersen
Start debatten
13. oktober 2011, kl. 02:21

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Morfar er død! Pludseligt, uventet og i første omgang uforståeligt for hovedpersonen Asger. For hvem morfar var ensbetydende med gode og sjove oplevelser, udveksling af hemmeligheder og ikke mindst tid til snak om såvel dagliglivets tildragelser som de større spørgsmål i livet. Det var i høj grad morfar, som gav livet perspektiv, både bagud og fremadrettet, og morfar løftede også sløret for, hvordan det var at være forelsket. Men nu er han død. 'Kan man overhovedet stole på nogen, når de alligevel dør fra en'.

Begravelsen kører med alle ritualerne. For Asger opleves det som en film, der kører forbi, med praktiske gøremål, en masse ord og de voksnes uforståelige opførsel, hvor de endda kan le midt i sorgen.

Han føler sig forladt af forældrene og skal først have grædt ordentligt ud og snakket med mor, før han sammen med lillesøster Vinni får lavet en ceremoni, som bliver deres personlige farvel til morfar. Et farvel, som gir Asger fornyet livskraft.

Asger oplever, at sorgen kommer på afstand, og får øjnene op for de fælles muligheder, faderen og han har.

På trods af det sørgelige emne er det en meget rørende, varm og livsbekræftende fortælling fyldt med humor og sjove replikker, som lillesøsteren i høj grad står for. Derudover er sproget så billedskabende, at læseren også får duftene med.

Tine Modeweg-Hansens illustrationer er i sig selv en stor oplevelse, som giver liv til teksten, og som rammer tonen i fortællingen meget fint.

Fortællingen vil egne sig fortrinligt til højtlæsning i indskolingen og kan danne grundlag for samtaler om de mange forestillinger, børn gør sig om emnet.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

I himlen går mænd med kjoler

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS