"Arbejdsmarkedet er ikke gået i stå. Vi kan se, at godt halvdelen af sommerens dimittender er i arbejde", siger Rune Thorup, vicesekretariatschef hos Lærernes a-kasse. Han fortæller dog også, at det helt klart ser ud til, at det bliver sværere at komme i arbejde i løbet af skoleåret, end det plejer at være.
Situationen for de ledige bekymrer DLF's formand Anders Bondo Christensen. Han er særligt opmærksom på de nyuddannede.
"Det er dimittenderne, der er vores helt store udfordring. Jeg er helt sikker på, at vi om få år igen kommer til at stå og mangle lærere. Og vi risikerer, at dygtige uddannede lærere søger ud i andre erhverv, og så står vi og mangler dem", siger Anders Bondo.
Den udsatte position for nyuddannede gælder også for andre brancher end lærerne.
"Nyuddannede risikerer at gå ledige i noget tid. Det er jo veluddannede mennesker, der er i fare for at sige ja til arbejde, de er overkvalificerede til. Hvis de gør det, får vi ikke det fulde afkast af den uddannelsesinvestering, som samfundet har foretaget", siger arbejdsmarkedsøkonom Erik Bjørsted.
I en netop offentliggjort undersøgelse, som hovedorganisationen for 450.000 privat og offentligt ansatte (FTF) har foretaget på baggrund af tal fra Danmarks statistik, sammenligner man med tallene tilbage fra 2008. Undersøgelsen viser en stærk stigning i ledigheden blandt nyuddannede siden 2008.
Hver anden nyuddannet lærer er ledig
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.