Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Hver anden lærer har mistet glæde ved jobbet

I løbet af de seneste fem år er halvdelen af lærerne blevet mindre tilfredse med deres job. Utilfredsheden er størst hos dem, der har arbejdet som lærere i mindst 15 år, viser en ny undersøgelse fra Folkeskolens læserpanel.

Henrik Stanek
Henrik Stanek Freelancejournalist
Start debatten
26. november 2006, kl. 20:04

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Scharling Research har gennemført undersøgelsen for Folkeskolen og Ugebrevet A4 blandt 806 lærere. Kun 13 procent af lærerne er blevet mere tilfreds med lærerjobbet i de seneste fem år, mens 22 procent melder status quo.

Rapport: Læreroplevelser af elever og forældre

Det fremgår ikke af undersøgelsen, hvorfor hver anden lærer er blevet mindre glad for at gå på arbejde. Men Anders Bondo Christensen, formand for DLF, er ikke i tvivl om, at det hænger sammen med, at der sker en afprofessionalisering af lærerjobbet.

"Gennem mange forskellige systemer laver politikerne bestemmelser om, hvad der skal ske i skolen. Det gælder alt fra nationale test til en kanon i litteratur. Mange har også svært ved at se meningen med alle de krav om dokumentation. Det frustrerer lærerne, som oplever elevplaner og krav om alt for detaljerede årsplaner som en arbejdsbelastning uden formål. Som en lærer skrev i Århus Lærerforenings medlemsblad: 'Jeg dokumenterer - altså er jeg'. Lærere vil hellere bruge deres tid på at undervise", siger Anders Bondo.

I stedet for kontrolfunktioner bør fokus ligge på lærernes muligheder for at levere god undervisning, mener han.

"Hver gang politikerne vil lave ændringer, skal vi have dem til at se på, om det giver lærerne bedre mulighed for at lave god undervisning. KTO har lavet en undersøgelse, som viser, at den væsentligste motivationsfaktor er, at man kan lave sit arbejde godt. Men kun halvdelen af deltagerne svarede ja til, at de havde mulighed for det", siger Anders Bondo.

Han henviser også til en nylig undersøgelse fra KL, som viser, at det først og fremmest er det daglige samvær med eleverne og deres faglige progression, der driver lærerne.

"Det er et fantastisk udgangspunkt. Hvis jeg var KL, ville jeg sige: 'Hvor er vi heldige, at vi har lærere, som synes, det vigtigste er at børnene lærer noget. Det er hverken løn eller syv ugers sommerferie'".

Anders Bondo er enig i, at forældre har krav på at vide, om deres børn lærer noget, men det skal ikke ske gennem bureaukratiske instrumenter.

"Bertel Haarder har sagt, at på længere sigt kan elevplanerne afløse nogle af skolehjemsamtaler, men det er da langt bedre, at forældrene taler med de lærere, der har ansvaret for at undervise deres børn", siger DLF's formand.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Hver anden lærer har mistet glæde ved jobbet

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS