Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Anmeldelse

Hvad er værd at kæmpe for i skoleledelse

Klik for at skrive manchettekst.

Ole Jakobsen
Start debatten
13. oktober 2011, kl. 02:21

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Som skoleleder styres ens handlinger ofte af hændelser eller direktiver udefra.

Man bombarderes med nye krav og opgaver.

Skoleledere er overbelastede af alt det, de laver, eller - ikke mindst - af alt det, de mener, de burde lave.

Hvis man skal overleve som skoleleder, kan en af mulighederne være, at man forsøger at træde i karakter ved - med sig selv - at finde ud af, hvad der er vigtigst og værd at kæmpe for.

Det vil for eksempel sige at få afklaret sin overordnede ledetråd og finde ud af, hvordan man vil arbejde med det at lede.

Hvad man synes er 'en god skole', som man vil arbejde for.

'Hvad er værd at kæmpe for i skoleledelse' er en lille let læst bog, der kan 'inspirere ledere til at kæmpe for grundlæggende positive forandringer til gavn for dem selv og deres elever'.

Bogen er oversat og bearbejdet på dansk efter en engelsk udgave, der udkom i 1997.

Bogen består at tre dele.

Første del er en beskrivelse af skoleledernes situation. En slags 'hvor slemt står det faktisk til'.

Andens del lancerer et 'nyt ledelsesbegreb', hvor ledelse - som det udtrykkes - 'kombinerer den moralske intention med reel handlingskompetence'.

Bogens tredje afsnit, som er det væsentligste - og også mest interessante - giver bud på nogle konkrete retningslinjer for skolelederen.

Hvordan skolelederen kan handle for at bryde den onde cirkel.

Skolelederne skal for eksempel undgå 'hvis bare'-udsagn.

De opfordres til at begynde i det små og tænke stort. Og til at 'undgå overdreven forhåndsplanlægning eller styring' samt 'være frygtløs og villig til at tage chancer' og 'beslutte sig for, hvad man ikke vil'.

Bogen er samlet set en fin blanding at teoretiske overvejelser og refleksioner og så gode praktiske anvisninger på, hvordan skolelederen kan blive bedre til at navigere og prioritere sit arbejde og sin indsats.

Altså lede i en tid, hvor mængden af opgaver og kompleksiteten nogle gange nærmest kan føre til handlingslammelse for nogle af skolelederne.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Hvad er værd at kæmpe for i skoleledelse

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS