"Jeg er enig med Eva Kjer Hansen i, at der er muligheder i GMO. Men jeg er lidt mere optaget af, at vi nu får accept og forståelse hele vejen igennem kæden af aftagere og forbrugere", siger fødevareminister Henrik Høegh til Altinget.dk.
GMO-kartoflen Amflora blev i sidste uge blevet godkendt i EU. Og det har fået debatten om genmodificerede organismer på dagsordenen igen. Henrik Høegh mener, at dette er et eksempel på, at det godt kan betale sig at tage en dansk debat, selvom området er EU-reguleret.
"GMO er underlagt EU-lovgivning, og det skal vi selvfølgelig respektere. Men jeg har en tro på, at hvis man indkalder til møde om accept og forståelse i det pågældende led i kæden, vil det have indflydelse på, om det enkelte produkt vil blive dyrket eller ej, fordi den pågældende som dyrker det, vil også være interesseret i, om det kan afsættes," siger Henrik Høegh
Også fokus på risici
I september 2009 kom Fødevareministeriets store vidensyntese om GMO. Formålet var at aflive myter og sætte mere fokus på nytteværdien. Eva Kjer Hansen har aldrig lagt skjul på, at hun ser potentiale i GMO. Henrik Høegh forklarer, at han vil se mere på både risici og muligheder. For at få forbrugernes forståelse og accept, vil Henrik Høegh gå i dialog med eksempelvis Forbrugerrådet og detailhandlen.
"Det handler om at stikke en finger i jorden og få en fornemmelse af, hvad er holdningen er hos dem, der skal aftage produkterne og hos dem, der skal købe det forarbejdede eller færdige produkt, så vi ikke lader nogen i stikken", siger Henrik Høegh
Økologisk Landsforening glæder sig
Formand for Økologisk Landsforening Ewald Vestergaard er glad for, at den nye minister lægger en mere forsigtig linje.
"Eva Kjer Hansen var som minister meget overbevist om, at GMO totalt set er positivt, og hun havde generelt en uforsigtig linje, og det sendte et signal om, at GMO ikke kan undværes," siger Ewald Vestergaard til Altinget.dk
Høegh: Forbrugere skal inddrages i GMO-debatten
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.