Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Herning går ind i konkurrencen med friskolerne

Budgetforligspartierne i Herning Kommune har besluttet helt ekstraordinært at afsætte 25 millioner kroner til at renovere de fire store skoler i Herning By. Det sker, fordi flere og flere forældre søger mod friskolerne.

Jeg synes, det er sundt med konkurrence. Men det, vi som byråd har ansvar for, er folkeskolerne. Og der kan vi se, at vi er udfordret i det centrale Herning, siger borgmester Lars Krarup.

Foto: Tony Brchner
Karen Ravn
Karen Ravn Onlineredaktør
Start debatten
30. november 2016, kl. 09:00

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

"På landsplan er tendensen, at flere forældre vælger friskoler til deres børn. Det er samme tendens, vi ser i Herning by. Jeg vil gerne understrege, at jeg intet har imod friskoler, og at jeg synes, det er sundt med konkurrence. Men det, vi som byråd har ansvar for, er folkeskolerne. Og der kan vi se, at vi er udfordret i det centrale Herning", sger borgmester Lars Krarup, Venstre, i en pressemeddelelse.

Dansk Folkeparti, Venstre, Det Radikale Venstre, SF, Enhedslisten, Kristendemokraterne og Dansk Samling har fundet pengene til at renovere de fire byskoler, 'for skolernes fysiske fremtoning og standard betyder noget for tilfredsheden med skolen hos både elever, personale og forældre', siger Lars Krarup.

Uden for byen har Herning Kommune de senere år bygget mange nye skoler, Tjørring, Snejbjerg og Vildbjerg, og Lindbjergskolen i Hammerum-Gjellerup. Nu kommer turen altså til Herningsholmskolen, Lundgårdskolen, Vestervangskolen og Brændgårdskolen, hvor det især er toiletforholdene, indgangspartierne og lege/lære-mulighederne i skolegården, der bliver opgraderet.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Herning går ind i konkurrencen med friskolerne

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS