Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Hakket kød er mere magert end angivet på pakken

Virksomhederne er blevet bedre til at angive fedtindholdet på hakket kød, viser Fødevarestyrelsens stikprøvekontrol. 13 procent af pakkerne er stadig deklareret forkert. På de fleste er der angivet mere fedt, end kødet faktisk indeholder.

Foto: Jens Honoré
Maria Becher Trier
Maria Becher Trier Journalist
3 kommentarer
3. december 2009, kl. 17:15

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

3 kommentarer

8 procent af Fødevarestyrelsens nyeste stikprøver viser, at der er mindre fedt i pakkerne med hakket kød end deklareret. Tallet er blevet meget bedre siden 2006, hvor hele 13 procent af prøverne indeholdt kød, hvor der var mindre fedt end det, der stod på pakken.

Stikprøvekontrollen viser, at fedtindholdet var for højt i fem procent af prøverne. I 2006 var fedtindholdet for højt i 11 procent af prøverne. Reglerne for deklarationer kræver, at fedtprocenten i kød skal være korrekt opført på pakken.

"Tallene viser, at flere virksomheder deklarerer korrekt i forhold til for tre år siden. Det tyder på, at flere er blevet mere grundige i arbejdet med at ramme den rigtige fedtprocent, når de producerer hakket kød. Men det er ikke godt nok, at mere end hver tiende rammer ved siden af skiven. Det er sjusk, og det er for dårligt. Forbrugerne skal kunne stole på, hvad virksomheden skriver på pakkerne." siger Fødevareminister Eva Kjer Hansen.

Hun har netop lavet en bred aftale med folketingets partier om, at Fødevarestyrelsen fremover skal lave langt flere målrettede kontroller af blandt andet fedtprocenter i kød.

Fakta om undersøgelsen

Fødevarestyrelsen har analyseret 209 prøver i alt af typerne hakket oksekød, svinekød og hakket kalv/flæsk. 13 procent af prøverne var ikke deklareret korrekt. Fødevareregionerne følger nu op overfor de virksomheder, hvor der er konstateret overtrædelser, typisk med en indskærpelse fulgt op af kontrol, som virksomheden betaler. Hvis de konstaterer at virksomhederne ikke har rettet op, vil sanktionen blive et påbud eller en bøde.

Udover kontrolkampagner tager fødevareregionerne årligt prøver til analyser ved rutinekontrollen, specielt hvis tilsynsteknikerne finder pakker med hakket kød, hvor fedtindholdet virker afvigende.

3 kommentarer
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Hakket kød er mere magert end angivet på pakken

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS