Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Haarder: To timer for én times pris

Fleksible regler for holddannelse åbner op for, at man kan undervise to klasser samtidig. Der er ikke tale om besparelser, når et teoretisk regnestykke viser, at det kan frigive 81 mio. kr., fastslog Haarder i Folketingets spørgetid i går.

Louise Knuth Pedersen
1 kommentar
12. november 2009, kl. 14:29

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

1 kommentar

De 81 millioner kroner, som ifølge regeringens afbureaukratiseringsforslag kan frigives ved at give skolerne friere rammer for holddannelse, bygger på teoretiske regneeksempler, som ikke tager hensyn til, hvad der kan lade sige gøre i praksis. Det har folkeskolen.dk tidligere skrevet om, og i Folketingssalen i går debatterede Socialdemokraternes uddannelsesordfører Christine Antorini sagen med undervisningsminister Bertel Haarder.

Holddannelse i større hold

"Når man i forbindelse med afbureaukratisering opgør et gevinstpotentiale, er der ikke tale om, at det er en besparelse, som regeringen vil indkassere. Det er en måde, hvorpå man opgør alle elementer i afbureaukratiseringer. Altså, man gør det op på den måde, at man siger: Hvis man nu udvider handlemulighederne, hvad kunne man så i teorien bruge disse handlemuligheder til?" sagde ministeren.

I dette tilfælde kan de friere rammer både bruges til at dele klasser op i mindre hold og til at undervise to klasser sammen, så man på den måde får mulighed for at give eleverne en ekstra time.

"Så kan man så at sige få to timer for én times pris", sagde ministeren.

Hvis skoler og kommuner benytter sig til det yderste af de friere rammer, kan det i princippet betyde, at der frigives resurser, forklarede Haarder.

Teoretisk eller ej

"Det er et fuldstændig teoretisk regnestykke, det er vi fuldstændig enige om", sagde Bertel Haarder.

Det svar glædede Christine Antorini:

"Jeg vil faktisk gerne give ministeren ros, ja, fordi ministeren jo før sagde, at han godt ville understrege, at regeringen faktisk ikke vil indkassere den her teoretiske besparelse på 81 mio. kr. Det må jo betyde, at der ikke kommer nogen forslag fra regeringen, der vil åbne yderligere for holddannelse", konkluderede hun.

Hun frygter dog forsat, at regnestykket ikke kun er teoretisk, og at det vil føre til besparelser. Hun henviste til, at det var tilfældet, da et regnestykke viste, at skolerne kunne spare 80 procent på indkøb af kuglepenne, pc'ere og øvrig materiale.

"Vi har ikke taget afbureaukratiseringsforslaget med for at finansiere for eksempel ekstra timer fra centralt hold. Modellen er, at det giver mulighed for, at man lokalt kan omprioritere og derved i højere grad opfylde elevernes behov", sagde Haarder.

1 kommentar
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Haarder: To timer for én times pris

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS