Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Haarder støtter fadervor i skolen

Undervisningsministeren går nu ud og støtter skoler, som starter dagen med fadervor. Alle skoler burde synge salmer og sige bønnen, mener han. Han vil dog ikke tage stilling til Nørre Nissum Skole, hvor lederen afviser at fritage elever fra morgenbøn

Pernille Aisinger
Pernille Aisinger Journalist
Start debatten
9. januar 2009, kl. 11:04

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

"Jeg vil kraftigt opfordre til, at alle skoler i Danmark indfører morgensamling med både fadervor og salmesang. Det er en utrolig værdifuld del af vores kultur, som jeg synes, det ville være vanvittigt at forbyde", siger Bertel Haarder i dag til Kristeligt Dagblad.

Berlingske.dk

Kristeligt Dagblad

Han reagerer på, at forældre fra Nørre Nissum Skole og Houlkjærskolen i Viborg sammen med foreningen Humanistisk Samfund har klaget over, at deres børn er tvunget til at bede fadervor i den lokale folkeskole.

Undervisningsministeren understregede tidligere på ugen over for Humanistisk Samfund, at elever kan søge om fritagelse. Men skolelederen på Nørre Nissum Skole kan ifølge dagbladet ikke se det krænkende i, at børnene skal deltage i morgensangen, og de kan bare lade være med at folde hænderne, hvis de ikke vil bede. De kan ikke blive fritaget.

Skolelederne er ikke enige

Formanden for Skolelederne Anders Balle finder ministerens udmelding både overraskende og problematisk. Han er ikke principielt imod morgenbøn.

"Men giver det problemer, bør man overveje det meget grundigt. For det er problematisk med en ensidig religiøs handling, hvis nogle føler sig stødte over det. Så bør man lade være", siger han til Berlingske Tidende.

Han mener ikke, at ministerens udmelding er et udtryk for ligeværdighed og alsidighed, som folkeskolen skal bygge på.

Muslimerne er tættere på Haarder selv

Bertel Haarder mener, at det er ateisterne i Humanistisk Samfund, som har er på vildspor.

"Jeg fornemmer, at ateisterne mener, de skal beskytte muslimerne mod fadervor og salmesang i de danske skoler. Men Humanistisk Samfund kæmper en misforstået kamp for de religiøse mindretal. Faktum er, at muslimerne er tættere på Bertel Haarder og Birthe Rønn Hornbech, end de er på ateisterne. Det er svært at finde muslimer, som har noget imod folk, der tror. Det er også derfor, vi ser så mange muslimer på de katolske skoler", siger han til Kristeligt Dagblad.

Skoleleder på Houlkærskolen Ole Birch og Erik Bartram Jensen fra Humanistisk Samfund debatterer fadervor i skolen i 'clinch' i månedsmagasinet Undervisere, der udkommer den 23. januar.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Haarder støtter fadervor i skolen

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS