Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Haarder: PB’ere i human ernæring får ikke en autorisationsordning

Bertel Haarder har i et brev til DLF's formand understreget, at professionsbachelorer med speciale i human ernæring ikke får samme vilkår som kliniske diætister. DLF vil forsøge at finde nye veje for at få gjort vilkårene for de selvstændige mere lig

Maria Becher Trier
Maria Becher Trier Journalist
Start debatten
1. september 2010, kl. 14:40

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Professionsbachelorer i ernæring og sundhed har specialer, der er knytter sig til sundhedsfremme og forebyggelse, eksempelvis human ernæring, og et speciale, der knytter sig til ernæringsrelaterede sygdomme som eksempelvis klinisk diætetik. Men faggruppen støder ind i nogle autorisations-regler, der betyder, at en autorisation fritager kliniske diætister, der slår sig ned som selvstændige for moms, mens dem, der har speciale i human ernæring og arbejder som selvstændige skal betale moms.

Derfor har Anders Bondo bedt indenrigs- og sundhedsminister Bertel Haarder om at kigge på reglerne, da DLF mener, at der er tale om konkurrenceforvridning. Men Bertel Haarder er ikke til at rykke.

"Jeg finder ikke, at ønsket om momsfritagelse er et argument for en autorisationsordning", skriver sundhedsminister Bertel Haarder til DLF's formand Anders Bondo Christensen.

Haarder: Autorisation udløses når man arbejder med patientsikkerhed

Han begrunder sit svar med, at en autorisationsordning skal indføres, der hvor der skal tages hensyn til patientsikkerhed. Man skal vurdere om sundhedspersonernes virksomhed kan udgøre en fare for patienterne, og at virksomheden derfor skal overvåges af myndighederne.

"Sundhedsstyrelsen har vurderet, at formålet med specialet human ernæring primært er at arbejde med sundshedsfremmende og sundhedsforebyggende opgaver inden for ernæringsområdet. Da professionsbachelorer i human ernæring ikke uddannes til en virksomhed, der omfatter behandling af patienter, vurderer Sundhedsstyrelsen, at der ikke er sundhedsfagligt grundlag for at indføre autorisationsordning på området", lyder det fra Bertel Haarder.

DLF: Ingen mulighed for at ændre loven

DLF, den tidligere organisation Formidlerne og flere medlemmer har brugt mange timer på at arbejde for at loven bliver ændret. Men brevet fra Bertel Haarder viser, at arbejdet desværre ikke har båret frugt, mener hovedstyrelsesmedlem John Illum, som har fulgt sagen tæt.

"Efter vi har fået Bertel Haarders svar, vil vi gerne fortælle de medlemmer, der har lavet et stort arbejde for at for ændret reglerne, at det ikke er muligt at komme videre i forhold til autorisationsloven", siger John Illum, som mener, det er meget ærgerligt.

Han lover, at DLF ikke giver op. Foreningen vil stadig kæmpe for at skabe lige arbejdsvilkår.

"Vi anser det fortsat for at være urimelig forskelsbehandling. Vi vil nu forsøge at finde nye veje", siger John Illum, der endnu ikke vil løfte sløret for, hvilke nye veje, man kan gå i kampen med.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Haarder: PB’ere i human ernæring får ikke en autorisationsordning

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS