Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Haarder afviser besparelser på læreruddannelsen

Undervisningsministeren afviser, at der bliver skåret på bevillingerne til læreruddannelsen. Nedskæringen i seminariernes takster - svarende til 0,5 procent - bliver nemlig mere end opvejet af penge, de kan spare på en samlet indkøbsaftale.

Pernille Aisinger
Pernille Aisinger Journalist
Start debatten
30. august 2007, kl. 12:37

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

"Jeg kan blankt afvise, at der er tale om de besparelser, som Folkeskolen beskiver. Det er ikke korrekt, at regeringen sparer på uddannelser", siger Bertel Haarder. "Et enigt har folketing har besluttet, at det offentlige skal købe billigere ind ved at gå sammen og få rabat. Det betyder ikke besparelser, men billigere indkøb. Institutionerne har tværtimod mulighed for at forbedre deres økonomi, hvis de udnytter de nye indkøbsaftaler".

Til næste år får de mellemlange uddannelser taget 0,5 procent af deres takster. Det svarer til 13 millioner kroner ud af et samlet budget på lige knapt tre milliarder kroner.

Men alle Folketingets partier, undtagen Enhedslisten, har indgået en aftale om at effektivisere selvejende institutioners indkøb, og med den nye fælles aftale kan seminarierne opnå større besparelser på deres indkøb.

Der vil derfor, ifølge undervisningsministeren, ikke bliver tale om en økonomisk nedgang for uddannelserne. De kan tværtimod forbedre budgettet, hvis de bruger de nye indkøbsaftaler.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Haarder afviser besparelser på læreruddannelsen

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS