Selv ikke nu, hvor vi står over for en H.C. Andersen-tid, risikerer vi vel en overdosering.
For er det ikke sådan, at hver gang vi dykker ned i digterens liv og eventyrskrin, så kommer vi op med ny viden og større indsigt.
Dvden består af otte H.C. Andersen-film. Seks af titlerne er dukke- og tegnefilmsversioner af nogle af de berømte eventyr: »Klods Hans«, »Fyrtøjet«, »Den standhaftige Tinsoldat«, »Tommelise«, »Historien om en Moder« og »Snedronningen«. Filmene varer mellem 14 og 35 minutter.
De to sidste, »Mit livs Eventyr« og »Andersen hos Fotografen«, er begge ældre dokumentarfilm af Jørgen Roos på henholdsvis 27 og 13 minutter.
Særligt at fremhæve er Michail Badicas fantasifulde animationer af »Fyrtøjet« og Jørgen Vestergaards »Historien om en Moder« som stiliseret og nutidig dukkefilm. Det sørgmodige eventyr er i denne udgave enkelt, dystert og om muligt endnu mere sørgeligt end eventyret på tryk.
Der er både bredde og variation i sammensætningen og filmatiseringerne.
Så er der igen det med H.C. Andersens eventyr, de henvender sig til små som til store også i undervisningssammenhæng.
H.C. Andersen på film
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.