Denne udgave af den gamle, gode klassiker fremstår i en ny og overskuelig opsætning og i et stærkt udvidet omfang.
Bogen er trespaltet mod de tidligere to spalter og virker af den grund meget mere åben og overskuelig. Alle opslagsord, også sammensætninger, er anført med fed skrift, så man undgår den ofte ørkesløse vandring ned gennem en massiv tekst. Jeg vil tro, at flere elever vil orke at bruge ordbogen efter hensigten og ikke bare tage det første det bedste ord, de finder. Under det enkelte opslagsord er så som vanligt opført en række almindelige udtryk og faste vendinger.
Der er tilføjet en lang række nytilkomne ord, og efter de stikprøver at dømme, som jeg har foretaget, har man virkelig en god chance for at finde det ordforråd, man normalt har brug for.
Udgiften for den enkelte skole er betragtelig, når man indkøber nye ordbøger, og denne er ikke i den billige ende af markedet. Til gengæld får man et godt redskab til det skriftlige arbejde, der er påkrævet i 10. klasse, og som de fleste også vil vælge at bruge en del tid på i 9.
Man har her en mulighed for at lære eleverne, at ordbøger faktisk er til at gennemskue, og at det nytter at lede efter de for emnet relevante ord. Denne bog vil i fremtiden blive et af mine faste værktøjer, når jeg skal tjekke mine tyskkundskaber.
Gyldendals Røde Ordbøger, Dansk - Tysk
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.