Gyldendals prøvemateriale i fransk nåede frem til lærerne kort før sidste skoleårs prøver. Alene på grund af det lille udvalg af prøvematerialer i faget blev også dette hilst velkommen. Og det skal det fortsat være, da det i både form og indhold virker anvendeligt og veltilrettelagt.
Materialet indeholder ti emner med hver en læsetekst, lyttetekst og et billedforlæg. Teksthæftet indeholder ud over læseteksterne og båndmanus den ny prøvebekendtgørelses ordlyd for afgangsprøven samt et forsideark til elevens prøvespørgsmål. Lytteteksterne svinger mellem 2:32 og 3:07 minutter.
De ti temaer rummer en del variation - fra fritid og sommerferie til forurening og indvandrere. Det sproglige niveau fungerer passende og giver eleven både udfordring og støtte i samtalen om det givne emne. Lydbåndet er indspillet af franske skuespillere, der intonerer tydeligt o g taler i et passende tempo. Billedforlæggene består af tegninger, der virker temmeligt ligegyldige og uinspirerende.
De enkelte tekster kan nemt kombineres på andre måder end de i materialet angivne, og de kan også sættes sammen med tekster fra de tre-fire andre prøveudgivelser, der indtil nu er kommet til de nye prøver.
Gyldendals lytte- og læsetekster til folkeskolens afgangsprøve i fransk
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.