Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Grønland overvejer mægling

16 lærere, vikarer og timelærere har sagt deres stillinger op

Henrik Stanek
Henrik Stanek Freelancejournalist
Start debatten
14. december 2000, kl. 01:00

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Den grønlandske finansminister, Josef Motzfeldt, overvejer at lade en mægler forsøge at løse op for den blokade, som den grønlandske lærerforening Imak har indført mod skolevæsenet.

Folkeskolen nr. 52 2000

Den melding kom han med i et interview i den grønlandske tv-avis i sidste uge. Men samtidig sagde han, at resultatet af en mægling meget vel kan blive, at lærerne får en mindre lønstigning end de 1,5 procent, han har tilbudt dem i første omgang.

Den udmelding virker mildest talt uovervejet, mener Imak's formand, Claus Jochimsen.

'Det er ualmindeligt tendentiøst, at Josef Motzfeldt forsøger at påvirke resultatet af mæglerens arbejde, allerede inden han er udpeget. En mæglers opgave er at mægle mellem parterne, ikke at straffe nogen. Og kommer der ikke et resultat ud af forsøget, som lærene kan godkende, så fortsætter konflikten', siger Claus Jochimsen, der endnu ikke har modtaget en officiel anmodning om en mægler fra Motzfeldt.

I tv-indslaget henviste Josef Motzfeldt til, at lærerne allerede har fået en lønstigning på 2,5 procent. Derfor bør de være godt tilfredse, mente han. Ifølge Claus Jochimsen holder den forklaring ikke.

'Enten må det bero på uvidenhed, eller også forsøger Motzfeldt bevidst at fordreje kendsgerningerne. Ved overenskomstforhandlingerne for to år siden lovede Landsstyret os løn for den ekstra tid, vi i de senere år er blevet pålagt at bruge på blandt andet at samarbejde med hinanden, men først per 1. august i år lykkedes det os at få tildelt en ekstra løntime. Det har ikke noget at gøre med de nuværende forhandlinger', siger Claus Jochimsen.

Imens stiger presset mod Josef Motzfeldt, der ikke ønsker at tale med Folkeskolen, så længe der er konflikt på lærerområdet. For Imak's blokade begynder at kunne mærkes i kommunerne.

På det seneste har 16 lærere, vikarer og timelærere sagt deres stillinger op, viser en optælling fra den grønlandske radioavis. To af dem har forladt Fjordskolen i Kangerlussuaq. Det svarer til en tredjedel af skolens lærere.

stan

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Grønland overvejer mægling

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS