Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Glostrup søger fortsat ledige lærere til akutjob

Glostrup Skole har ansat en lærer i akutjob. 33 søgte de faste vikarjob, men kun 8 opfyldte kriterierne for at få et aktujob. Skolen er klar til at ansætte op til fire ledige lærere til at være vikar og slår endnu engang akutjob op.

Maria Becher Trier
Maria Becher Trier Journalist
1 kommentar
30. januar 2013, kl. 14:27

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

1 kommentar

"Vi havde fem til samtale. Kriteriet var, at det skulle være akutjob, og at dem. Så dem, der kunne få det skulle være på vej ud af dagpengesystemet. Men vi ser selvfølgelig også på, hvilke fag, vi har brug for", siger skoleleder på Glostrup Skole Kirsten Balle.

Glostrup skaber akutjob til ledige lærere

I Glostrup er der kun én skole fordelt på flere matrikler. Der er omkring 200 lærere på skolen og, det er Glostrup Lærerkreds, der har foreslået skolen at erstatte de studerende, der i dag bliver brugt som tilkaldevikarer, med ledige lærere i akutjob. I Glostrup var der i denne omgang ikke ledige lærere, der var på vej ud af dagpengesystemet, og derfor er kredsformand i Glostrup Lene Jensen er glad for, at ledige i nabokommunerne søgte jobbene. Kirsten Balle og Lene Jensen har mødtes efterfølgende og Kirsten Balle fortæller, at skolen igen slår akutjob op.

DLF og skolelederne: Brug uddannede lærere som vikarer

"Vi vil gerne have flere ind, og der er hele tiden nye lærere, der kommer tæt på dagpengegrænsen. Vi vil gerne have flere ind", siger Kirsten Balle. Ordningen med akutjob kan kun bruges i år, men Kirsten Balle overvejer, om Glostrup Skole også fremover skal oprette faste vikarstillinger.

1 kommentar
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Glostrup søger fortsat ledige lærere til akutjob

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS