Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Glad torsdag for egne penge

Helle Lauritsen
Pernille Aisinger
Pernille Aisinger Journalist
Start debatten
21. september 2007, kl. 02:00

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Torsdag var tidligere lærernes ekstra gode dag på Bording Skole i Ikast-Brande Kommune. For dér spiste de frokost sammen - altså brød og pålæg fra fade og måske en lun frikadelle. Maden blev købt ind og anrettet af skolens kaffedame, der arbejdede i skånejob på skolen nogle timer hver dag.

Undervisere nr. 8 2007

En glimrende ordning, der gjorde medarbejderne i godt humør - men som primært blev betalt af dem selv. Hver betalte 20 kroner om ugen for at deltage i torsdagsfrokosten. Og kaffedamen blev betalt af lærerne via kaffekassen. Det kostede dengang 125-150 kroner om måneden per lærer.

»Vi gik rundt og var helt høje om torsdagen, og fredag var der endda ofte rester«, fortæller Anders Balle, der dengang var skoleleder på Bording Skole. I dag er han næstformand i Lederforeningen.

I dag er der ingen særlig torsdagsfrokost på Bording Skole. Den har ikke eksisteret i halvandet års tid, men man håber at få den i gang igen.

Lærerne har indtil nu også fået en lille julegave - to biografbilletter, en engel til juletræet eller et USB-stik.

»Men næste år bliver der ingen julegave fra skolen. Til gengæld får lærerne over de næste tre år en bærbar pc til blandt andet elevplanerne. Det har vi fået lov til af kommunen. Det bliver finansieret med team-penge, et overskudsbeløb, gavebeløbet og et tilskud fra kommunen«, fortæller pædagogisk afdelingsleder Tina Kristiansen. |

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Glad torsdag for egne penge

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS