Bogen er oversat fra norsk, hvilket jo ikke burde være en diskvalifikation. Men lad det være sagt straks: Hvis man har bøger fra 70'erne, er der absolut ingen grund til at anskaffe denne, for alle de viste modeller og teknikker i den er dem, vi dengang kunne finde på at bruge i fjerde og femte klasse!
Jeg ved ikke, hvem målgruppen er. Der er vist et par applikationer med Karius og Baktus, lavet af en børnehave, og et billedtæppe, lavet af en førsteklasse og deres forældre. Altså tænker man på indskolingsbørn, men hvordan mon de skulle lave en strikket løve på fem pinde?
Jeg mener ganske enkelt, at denne bog burde være sorteret fra inden udgivelsen. Det ville være synd at belemre nogle børn med den!
Garn og stof
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.