Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Fuld drøn på musikken til demo i Aalborg

Mellem 3000 og 4000 mennesker var onsdag aften samlet på Gammel Torv i Aalborg til demonstration for lærerne. ”Lærerne vil god undervisning. Hvad vil KL”, stod der på bannerne. Og Rasmus Nøhr og The Storm blæste varme i masserne.

Foto: Jan Knærkegaard
Pernille Aisinger
Pernille Aisinger Journalist
1 kommentar
21. marts 2013, kl. 21:46

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

1 kommentar

Vejende bannere og kreative plakater vejede i den kraftige vind med virvlende snefnug, da mellem 3000 og 4000 mennesker fra kl 17 gav deres utilfredshed med lærernes situation til kende i Aalborg.

Se et sammendrag af demonstrationen her:

Lærerne er kun den første dominobrik

Lærernes formand Dorthe Kamp fortalte i sin tale, hvordan Christine Antorini har forhold sig til sammenblandingen af reformen og overenskomstforhandlingerne og hun refererede fra regeringens vækstplan.

"At lærerne kun er den første dominobrik, det ses let af regeringens vækstplan. Der står at et af regeringens vækstmål er, at arbejde med de offentlige ansatte skal frigøre 12 milliarder kroner frem mod 2020. Den ambitiøse moderniseringsreform skal blandt andet realiseres gennem øget fokus på effekter og resultater, digitalisering og velfærdsteknologi, arbejdstidsregler og arbejdsforhold i det offentlige".

Se hele talen her

Rasmus Nøhr spillede mellem talerne, og dem var der mange af. Lærerne fik nemlig opbakning fra en række andre fagforbund i Aalborg.

Pædagogerne støtter lærerne

BUPL's formand Henning Pedersen blev klappet ind på scenen. Han startede med at gøre opmærksom på, at KL ville komme til byen torsdag og fredag og foreslog, at de fremmødte ville give KL en varm velkomst.

"Vi fra pædagogernes side støtter lærernes i den principielle konflikt nemlig at det er helt urimeligt at udsætte en faggruppe for så hårdt et pres, både fra de kommunale arbejdsgivere og fra regeringen. For uanset hvad man i øvrigt måtte mene om lærernes arbejdstid, så er der grund til at råbe op over for den måde, forhandlingerne er foregået på", sagde han.

Se hele talen her:

FOA vil værne om den danske model

Den lokale FOA-formand Kristian Gaardsøe understregede, at FOA-medlemmerne var kommet for at støtte op om lærernes krav om legitime lønforhandlinger og for at værne om den danske model.

Se hele talen her:

Sygeplejerskerne vil satse på fællesskabet

De Aalborgensiske sygeplejerskers formand spurgte politikerne, om det virkelig er meningen, at fagforeningerne skal til at tale magtens sprog.

"Statsministeren sagde i sin nytårstale, at vi skal satse på vores stærke fællesskab, når vi skal igennem en krise. Og jeg er fuldstændig enig med statsministeren i, at fællesskabet er vores bedste kort. Men jeg synes, at budskabet om fællesskabet klinger hult, når man få måneder senere lockouter lønmodtagere, uden at der har været reelle forhandlinger".

Se hele talen her:

Pernille Rosendal fra The Storm gav den fuld gas fra scenen og gik ned mellem de demonstrerende for at få alle til at synge med.

Frie Skoler kalder regeringens planer usympatiske

Torben Skov fra Frie Skolers Lærerforening takkede folk for, at de var kommet. Han sluttede sin tale med ordene:

"Regeringen gør det smart. De starter med de grupper, som de tror har mindst opbakning i befolkningen, Det mener de er lærerne. Det er smart, men det er hamrende usympatisk, kortsigtet og viser en manglende forståelse for den danske model. Kære politikere, hertil og ikke længere".

Se hele talen her:

1 kommentar
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Fuld drøn på musikken til demo i Aalborg

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS