Forhandlingerne om folkeskolelærernes arbejdstid brød sammen i Forligsinsitutionen fredag nat. Mandag eftermiddag brød også forhandlingerne om arbejdstiden for undervisere i staten sammen - uden at arbejdsgiverpartens øverste ansvarlige, finansminister Bjarne Corydon, overhovedet havde været til stede. Kort efter udsendte forligsmand Mette Christensen denne udtalelse:
"Efter forløbet af forhandlingerne ser jeg ikke grundlag for at genindkalde parterne til fornyet forhandling og dermed heller ikke at træffe bestemmelse i medfør af forligsmandsloven om udsættelse af konflikten. Konflikten vil derfor kunne træde i kraft den 1. april 2013".
Det hurtige sammenbrud får nu lærernes hovedorganisation FTF til at begynde at arbejde for, at Forligsinstitutionen får flere muligheder for at presse forhandlerne til reelle forhandlinger.
Sammenbrud i de statslige overenskomstforhandlinger
"Det er tydeligt, især på statens område, at mæglingssituationen er vanskelig på det offentlige område. Finansministeren, som er politisk ansvarlig, møder ikke selv op i Forligsinstitutionen. Han sender nogle folk med meget bundne mandater. Vi ved, at i en forhandlingssituation, er det vigtigt, at man sidder over for de reelle modparter, som er i stand til at flytte sig en lille smule, når forligsmanden kigger dem i øjnene", siger formand for FTF, som er hovedorganisation for blandt andre lærerne, Bente Sorgenfrey.
Forligsmanden har umulig opgave Det er første gang, at forligsmanden på det offentlige område har givet op uden, at der foreligger en mæglingsskitse.
"Det er atypisk. Som jeg analyserer det, er det fordi, den ene part overhovedet ikke vil flytte sig. Og det gør opgaven for forligsmanden helt umulig", siger Bente Sorgenfrey.
Hun mener, at kampen i Forligsinstitutionen er ulige.
"Finansministeren er både lovgiver og arbejdsgiver og har en udtømmelig stor pengekasse. Det gør kampen ulige".
Kan regeringen gribe ind til fordel for KL?
Bente Sorgenfrey mener, at der er tale om mere lige vilkår på det private område.
"På det private område bliver man jo som regel siddende så længe som muligt for at undgå at komme ud i en strejke eller lockout. Man strækker sig langt - og man sikrer sig, at dem, der har magten, også sidder ved bordet".
Uholdbar situation
FTF vil arbejde for, at man fremover kan forlange, at den politisk ansvarlige skal møde op ved forhandlingerne i Forligsinstitutionen.
"Man må også kigge rundt i Norden og se på, hvordan Forligsinstitutionen fungerer andre steder og se, om vi kan lære noget. For det her er en uholdbar situation, og vi vil løbe ind i den igen og igen".
"Der er ikke meget at forhandle om, når det foregår på den måde, som det gør nu. Man underminerer mulighederne for at opnå resultater. Det mest optimale er jo, at parterne finder en løsning. Også selv om det er en løsning, der er helt anderledes, end det som parterne er kommet med. For der skal løses opgaver bagefter - hvis man ikke føler, at man har et fælles resultat er det svært at løfte opgaven kvalificeret bagefter".
Bente Sorgenfrey vil tage det op med de andre parter, der har med Forligsinstitutionen at gøre, for at se, hvordan man kan lægge pres på at få ændret reglerne.
FTF: Uholdbart, at Corydon kan blive væk fra Forligsen
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.