Regeringen, SF og Enhedslisten har gjort deres del af arbejdet, nemlig hævet loftet for, hvor meget af dit fagforeningskontingent, du må trække fra i skat, til 6.000 kroner. Det hidtidige loft var på 3.000 kroner.
Nu må du så selv gøre din del af arbejdet, hvis du vil have del i pengene nu: Du må ind på skat.dk og rette i din forskudsopgørelse i felt 458. Skat har nemlig på forhånd skrevet 3.000 kroner dér.
Det har Skat, fordi forskudsopgørelserne blev udarbejdet i november, og politikerne først hævede loftet fra 3.000 til 6.000 lige før jul, og så var toget kørt, forklarer Skat.
Men det kan du altså selv gøre noget ved nu. Du kan skrive det beløb, du betaler til din fagforening om året, ind i felt 458, dog højest 6.000 kroner. Hvis du betaler 500 kroner om måneden til din fagforening, bliver det jo lige 6.000 kroner, for eksempel.
Du får fradraget under alle omstændigheder
Hvis du ikke får lavet rettelsen, er pengene ikke tabt. Danmakrs lærerforening indberetter nemlig til Skat, hvad du har betalt i fagforeningskontingent i 2015, og så regner Skat automatisk fradraget ind i din årsopgørelse, når året er gået. Og så får du glæde af fradraget i marts 2016, når du modtager din årsopgørelse, oplyser Skat.
Kik også på a-kasse og efterløn
Det er ikke noget loft på fradraget for det, du betaler til a-kasse og efterløn og fleksydelsesordning: Du kan altså trække det hele fra.
Igen: Skat indregner automatisk alt, hvad du har betalt til a-kasse, efterløn og fleksydelsesordning, når Skat laver årsopgørelsen, for Lærernes a-kasse indberetter det, du har indbetalt i 2015, til Skat.
Men hvis du selv vil have styr på det, så kan du gå ind og se, om det er det rigtige beløb, der står i forskudsopgørelsen allerede nu. Kik - og eventuelt ret - i felt 439.
"Det er altid en god idé at se efter, om det er de rigtige beløb, der står i forskudsopgørelse", siger Skat til folkeskolen.dk.
"Man kan betragte forskudsopgørelsen som en slags budget", tilføjer Skat.
Læs mere via linket til højre.
Fradrag for fagforening: Ret din forskudsopgørelse
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.