"Emneugerne har været planlagt siden maj sidste år, det er ikke en 'ups-ting'", siger Gørlev Skoles inspektør Lene Jeppesen og understreger, at lærerne i 9. og 10. klasse selvfølgelig har planlagt skoleåret, så eleverne kommer igennem det pensum, der skal nås.
Meldingerne fra de tre familier, som har besluttet at holde eleverne hjemme ved lektierne under emneforløbet, som varer til og med onsdag i næste uge, har da givet anledning til en snak på lærerværelset. Skulle man undtage de ældste elever fra fælles emneuger?
"Men vi mener også, at det er vigtigt, at skolen er en helhed. Og man skal huske på, at det, der prøves ved en prøve er flere års skolegang", siger Lene Jeppesen og mener, at emnerne sund mad, motion og bevægelse er særdeles vigtige.
"Men problemet er, at det heller ikke af eleverne opleves som relevant, der er fokus på de målbare ting, og der er en tendens til, at de regner prøvefagene for de vigtige".
Forældre holder elever hjemme fra emneuge
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.