Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Fødevareforlig: Hurtig mad skal være sundere

Færre rutinekontroller og større målrettede fødevarekontrolkampagner, grønt skal være fri for pesticider og der skal fokus på, at hurtig mad også er sund mad. Sådan lyder nogle af målene fødevareforliget, der blev indgået kort før sommerferien.

Maria Becher Trier
Maria Becher Trier Journalist
Start debatten
3. august 2010, kl. 14:52

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Det nye fireårige fødevareforlig, som regeringen og Socialdemokraterne, Socialistisk Folkeparti, Dansk Folkeparti, Radikale Venstre og Enhedslisten er blevet enige om, har ifølge forligsteksten som hovedmål, at gøre Danmarks fødevarekontrol til EU's bedste.

Hele aftaleteksten for fødevareforliget

Det nye forlig viderefører meget fra det tidligere forlig. Blandt andet muligheden for elitestatus, gebyr ved opfølgende kontrol og fokus på import.

I det nye forlig bliver der sat mindre midler af til basiskontrol, hvor i mod resurserne skal bruges til mere målrettede og dybdegående kontrolkampagner. Der skal desuden sættes fokus på at gøre det nemmere for forbrugerne at spise sundt, når de er på farten eller derhjemme gerne vil sætte hurtig mad på middagsbordet. Derfor står der i forliget, at nøglehulsmærket skal styrkes, og at der skal igangsættes koncepter til sundere og hurtigere mad. Desuden skal der være flere kontrolkampagner mod vildledning, anprisning, svindel, nethandel og kosttilskud. Der skal også indføres mere kontrol med pesticider i frugt og grønt. Og forbrugerne skal have mere information om importerede varer.

Forliget betyder, at fødevareområdet tilføres 265 mio. kr. frem til 2014.

Forbrugerrådet glæder sig over forlig

"Forbrugerrådet er overordnet set meget glad for forliget. For der var lagt op til stramninger og nedskæringer, der havde haft store konsekvenser for fødevaresikkerheden. Med dette forlig er det ikke sket. Og vi er rigtigt godt tilfredse med, at der afsættes til penge til en række forbrugerrettede initiativer, som vi har talt for længe", siger formand for Forbrugerrådet Camilla Hersom på organisationens hjemmeside. Hun er dog lidt skeptisk ved, at der bliver skåret i fødevarekontrollens rutinekontroller.

"De er fortsat rygraden i fødevarekontrollen. For uden basiskontrol, er der ingen smileyordning, ingen mulighed for risikoinddeling, og ingen viden om, hvor man skal lave målrettede kampagner. Så selv om vi i Forbrugerrådet, samlet set, er glade for forliget, vil vi holde særlig øje med, at der ikke sker yderligere forringelser af kontrollen", siger Camilla Hersom.

Dansk Industri glad for færre rutinebesøg

Dansk Industri sætter modsat Forbrugerrådet stor pris på, at der bliver mindre rutinekontrol. Brancherne har længe efterlyst, at fødevarekontrollerne blev mere møntet på områder, hvor der er behov for det.

"Det er jo spild af offentlige midler, at der bruges penge på at kontrollere virksomheder, der selv kan holde orden i eget hus", siger branchechef for DI Fødevarer Ole Linnet Juul.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Fødevareforlig: Hurtig mad skal være sundere

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS