I USA holdtes en novellekonkurrence blandt unge. Litteraturkyndige udvalgte de bedste og udgav dem, blandt andet til undervisningsbrug. Nogle af novellerne er nu endt i Danmark med det formål at få unge mennesker til at læse andre unge menneskers historier. Der er 16 noveller, hvor den korteste er på 0,8 normalsider, og den længste er på 8,5 normalsider. De er inddelt i tre grupper med hver sin overskrift: Stories of Family, Friendship and Relationship, Stories of School and the Community og Stories of Nature and the Human Spirit.
Novellesamlingen, som er beregnet til overbygningen, indeholder mange gode noveller, især én er svær at glemme. Den hedder 'The Boarder' og handler om en familie, der for at tjene lidt ekstra lejer et værelse ud. Familien er ret troende og pålægger deres logerende visse løfter. Dette får følger. Historien er set fra en lille piges vinkel, hvilket gør historien ekstra stærk og meget troværdig.
At novellerne er skrevet af ganske almindelige unge mennesker, tror jeg vil virke inspirerende for eleverne.
I lærervejledningen er der et ark med generelle spørgsmål til anmeldelse og 19 oplæg med udgangspunkt i novellerne til egne skriverier. Der er nok at tage fat på. Der er desuden et resumé af hver novelle, idéer til gruppearbejde, lege og quiz.
På lydbåndene er novellerne indtalt af forskellige unge mennesker, og nogle af novellerne har underlægningsmusik, dog uden at det forstyrrer.
Nogle af novellerne vil kunne bruges til prøven.
Et materiale, der anbefales.
Focus on Storytelling
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.