"Vi har forhandlet om Ny Løn-rammen for 1. april og 1. august, i alt 1,45 procent. Men jeg tror, vi samlet set har opnået omkring det dobbelte", siger formanden for den lokale afdeling af Lederforeningen, skoleinspektør Jørn Vedel Eriksen.
Det er skoleinspektørerne, der for alvor mærker forhandlingsresultatet på pengepungen. Det såkaldte Horsens-tillæg, som inspektørerne får for at korrindere det tværfaglige samarbejde med daginstitutioner, socialforvaltning med videre stiger fra 7000 kroner til 19.000 på de mindre skoler og fra 12.000 til 25.000 på de største skoler i kommunen. Og hvor det tidligere var sådan, at kun inspektører ansat efter 1. april 1998 fik tillæg for kompleksitet i form af specialklasserækker, mange tosprogede eller andre særlige opgaver knyttet til skolen, er det fremover alle skoleledere, der aflønnes efter de principper.
"Der er ikke så meget til afdelingsledere og viceinspektører i denne omgang, men det skyldes, at de fik nogle stigninger ved sidste forhandling, hvoraf noget først udmøntes nu", siger Jørn Vedel Eriksen. Han er godt tilfreds med, at Horsens Kommune erkender, at der skal nogle penge til, hvis man skal have et bredt udbud af ansøgere til lederstillingerne i fremtiden. Også roser han den lokale kreds for en god forhandling.
Skolerne i Horsens Kommune skal have lønsumsstyring i 2004, så skolelederne får det fulde ansvar for fordelingen af en pose penge til lærerlønninger og andre udgifter. Men Jørn Vedel Eriksen understreger, at det er der ikke afregnet for ved denne lønforhandling:
"Vi har aftalt, at der skal forhandles igen i den anledning".
Flotte lønstigninger til Horsens-ledere
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.