Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Fire studerende kæmper om formandsposten i LL

3. marts skal der vælges ny formand i Lærerstuderendes Landskreds. Der er allerede fire kandidater til posten fra Blaagaard, Aarhus og Metropol.

Pernille Aisinger
Pernille Aisinger Journalist
Start debatten
21. februar 2013, kl. 12:39

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

De lærerstuderendes formand sidder på posten i to år, og nu er det tid for Tobias Holst at afslutte sin tid. Fire studerende stiller op til valget, som bliver afgjort på LL's årsmøde den 3. marts.

Læsde fire kandidaters egne præsentationer her

Daniel Panduro fra Metropol 24-årige Daniel Panduro går på 4. årgang på Metropol. Han har været medlem af LL's bestyrelse siden 2009 og har de seneste to år siddet i for-retningsudvalget. Han mener, at læreruddannelsen står midt i et uddan-nelsesmæssigt paradigmeskift og angrebene på kvaliteten, studenterrettighederne og professionsidealet kun vil blive flere i fremtiden. "Der findes ikke én løsning på denne udfordring. Vi må benytte os af mange strategier: parlamentariske, pressemæssige, lokale og nationale, og som organisation udvikle vores politik og organisation for at kunne modstå de angreb, vi møder. I alle sammenhænge må vi stå fast på, at det er os, - de lærerstuderendes repræsentanter, der har bedst indsigt i, hvad der sker ude på læreruddannelsen", siger han. Hans målsætning er at udvikle arbejdskollektivet internt i foreningen. "Det skal forstås sådan, at bestyrelsen og forretningsudvalget ikke kun skal mødes, dis-kutere og vedtage diverse forslag. I stedet skal bestyrelsen og FU i højere grad fungere, som det de er tænkt; henholdsvis en strategisk politisk- og en daglig ledelse.

Bob Bohlbro fra Blaagaard Bob Bohlbro er 28 år og går på 4. år på Blaagaard. Inden han begyndte på læreruddannelsen har han haft sin egen virksomhed, været foredragsholder og konsulent for et større dansk konsulenthus, hvor han underviste i ledelse, kreativitet og organisationsudvikling. "Jeg ønsker at være en formand som internt motiverer medlemmerne og er en medspiller i en kulturændring, som gør os bedre til at få vores politik igennem på alle niveauer. Eksternt vil jeg være en repræsentant for organisationen som gør os stolte af at være lærerstuderende og kæmpe for at forbedre den nye læreruddannelse med bedre sammenhæng og progression", siger han. Bob Bohlbro glæder sig over, at LL er på vej i en ny retning med en ny struktur. Han mener, at foreningen i højere grad skal søge indflydelse ude på uddannelsesstederne. "Vi skal gøre brug af hinanden, men også af andre, med samme mål og ønsker som os, mere samarbejde om tværpolitiske emner med de andre faglige studieorganisationer, men vi skal også gøre brug af de nyuddannede lærere, det er dem som ved hvad uddannelsen mangler og kan hjælpe med at få styrket vores position og arbejde".

Tommi Falk Petersen fra Bornholm og Blaagaard

Tommi Falk Petersen læste de første to år på Bornholm og er nu på 3. år på Blaagaard. Han har siddet i bestyrelsen i to år og gennem det seneste år siddet i forretningsudvalget og være konstitueret kasserer. Tidligere har han læst indianske sprog og kultur på Københavns Universitet. Tommi Falk Petersen mener, at den nye læreruddannelse bliver LL's største eksterne og politiske opgave. "Vi kender endnu ikke til alle de problemer, vi som studerende kan løbe ind i efter reformen, men vi skal som de lærerstuderendes talerør være til stede og være klar til at italesætte disse overfor ledelse, praktikskoler og politikere, alle der vil lytte til os! Og vil de ikke lytte, er det vores opgave at råbe højt og kæmpe for at få dem til det". Han ser også stort potentiale i klubberne, som kan få mere indflydelse med en reform af LL. "Klubberne bliver vores græsrodsbevægelse. Reformen er, som jeg ser det, den vigtigste interne opgave, og altafgørende for Lærerstuderendes Landskreds' fremtid, og jeg vil derfor gøre mit for at hjælpe den siddende næstformand med at få det til at lykkes".

Per Iversen fra Aarhus Per Iversen er 24 år og studerende på 4. årgang af læreruddannelsen Aarhus, hvor han sidder som formand for LL-klubben. Han har også det seneste år siddet i LL's bestyrelse og forretningsudvalg. Per Iversen har stort fokus på den nye læreruddannelse, hvor han mener, at LL skal kæmpe mod nedskæringer og sikre, at professionshøjskolerne ikke glemmer de studerende sammenlægningerne til storcampus'er. "Vi skal kæmpe for at uddannelse er det primære formål, ikke det at drive rentabel virksomhed. I en tid hvor uddannelserne samles, er det vigtigt at vi som studenterorganisationer forsøger at sikre såvel de gode arbejdsforhold for de studerende, det lokale studiemiljø og de studerendes rettigheder", siger han. Han støtter den omstrukturering af LL's organisation, men understreger, at det lokale skal være bærende. "Sammen skal vi finde måderne hvorpå vi kan skabe en større sammensmeltning mellem lokalt og nationalt, så der for den enkelte studerende ikke er så langt til indflydelse. Vores opgave er at tale de studerendes sag, kæmpe for den bedste læreruddannelse og sikre de studerendes rettigheder".

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Fire studerende kæmper om formandsposten i LL

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS