Børnenes Friskole i Visborg ved Hadsund, Børnenes Friskole Mors, Mentiqa-Østjylland, Kettinge Friskole ved Nysted på Lolland og Guldborgsund Privatskole i Stubbekøbing er alle under konkursbegæring, skriver fagbladet Frie Skoler. Dertil kommer, at landets sydligste friskole, Friskolen Østersøen i Gedser, lukkede op til sommerferien i år, fordi den ikke havde elever nok til at opfylde lovens krav.
Frie Skolers Lærerforening, FSL, oplever tre-fire konkurser hvert år, men tallene er lidt stigende.
"Om det er tilfældigt eller en tendens, ved vi ikke. Vi analyserer ikke på det, men varetager alene vores medlemmers interesser", siger juridisk chefkonsulent Jens Peder Hesselvig fra FSL til folkeskolen.dk.
Yderligere seks-syv skoler befinder sig i en situation, hvor faren for at ende i en konkurs er overhængende, vurderer FSL.
Protestskoler er ikke særligt udsatte
Både Børnenes Friskole Mors fra 2000, Kettinge Friskole ved Nysted fra 2001, Børnenes Friskole i Visborg fra 2004, og Friskolen Østersøen i Gedser fra 2004 var såkaldte protestskoler, der blev oprettet i kølvandet på nedlagte folkeskoler.
I alt er 51 af de friskoler, der er oprettet siden 1970, blevet nedlagt igen. Hver tredje var en tidligere folkeskole. Men man kan ikke sige, at de såkaldte protestskoler er særligt udsatte, vurderer informationskonsulent Maren Skotte fra Dansk Friskoleforening.
"For det første bliver skolerne ikke oprettet, hvis ikke der er opbakning i lokalområdet. For det andet får de fleste protestskoler en øget tilgang af elever. Det viser en undersøgelse, vi lavede sidste år", siger Maren Skotte til folkeskolen.dk.
Skolerne løber en stor risiko
Blandt de senere års lukninger har der også været friskoler med over 100 år på bagen.
"Friskolerne har i de senere år været villige til at løbe en stor økonomisk risiko, fordi forældrene forlanger, at de bygger nyt og køber moderne udstyr til undervisningen. Hvis man så ikke får de børn, der skal til for at få skolen til at løbe rundt, går det galt. Især små friskoler er sarte over for en nedgang i elevtallet", siger Maren Skotte og tilføjer, at finanskrisen går hårdt ud over skolerne.
"Når forældre bliver ramt af krisen, kan de blive nødt til at se på den udgift, de har til skolepenge og transport".
Ingen grund til at slå alarm
Friskoleforeningen udarbejder hvert år i forbindelse med sit årsregnskab en analyse af friskolernes økonomi. Den viser, at deres samlede likviditet falder. Alligevel mener Maren Skotte, at det er svært at forudse en stigning i antallet af lukninger.
"Hvis det nu var 15 skoler, der var lukket, så var der grund til at slå alarm", siger hun.
Et af de mest oplagte tegn på en truende konkurs er, at lønnen udbetales for sent - ofte meget for sent. Det fremgår af folderen 'Kan en fri skole gå konkurs? Ja!', som FSL udgav i 2007.
"Vi så et behov for at orientere lærerne om, hvordan de skal forholde sig. Folk bliver altid meget kede af det og vrede, når deres skole går konkurs", siger Jens Peder Hesselvig fra FSL.
Finanskrisen tvinger friskoler i knæ
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.