- fester og ritualer året rundt
Af Anna Mette Bladt
96 sider, 198 kroner
Klematiis, telefon 8617 5455
I takt med den stigende internationalisering af vores hverdag er der samtidig en tendens, der går i den stik modsatte retning: Vi søger tilbage til vores aner og beskæftiger os med dét, som vi kan kalde 'den ægte, danske folkesjæl'.
Denne lille bog lægger op til at ville gennemgå rækken af de danske fester og ritualer.
Efter en indledning med nogle betragtninger om, hvorfor vi overhovedet har den slags fester, er bogen inddelt i fem hovedafsnit: vinterens fester, forårets fester, sommerens fester, efterårets fester og julen. Desuden er der en litteraturliste og et register.
Den enkelte fest har en forklaring af varierende længde, alt efter festens betydning. Forklaringerne er i flere tilfælde mangelfulde, og det er en fatal fejl, at der faktisk mangler en række fester og ritualer, som fejres af mange i dette land. Eksempelvis nævnes grundlovsdagen ikke med et eneste ord, til trods for at dagen er fridag for langt de fleste mennesker, og mange bruger dagen til at gå til grundlovsmøde.
Bogen har formatet 18 x 18 centimeter og er illustreret med stregtegninger. Den virker jævnt kedelig og er ikke en bog, som vil vække børnenes nysgerrighed, når de kikker den igennem. Der savnes farver og stemningsfulde billeder af eksempelvis børn, der slår katten af tønden.
Med en pris på rundt regnet 200 kroner er bogen alt for dyr.
Min konklusion er, at dette emne kan behandles bedre. Jeg kunne ikke selv finde på at købe bogen.
Steen Brastrup
Fester og ritualer
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.