Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Fem procent af de kommunale ledere er fejlansættelser

En rundspørge viser, at to ud af tre personalechefer i kommunerne har været med til at ansætte en eller flere ledere, der ikke levede op til forventningerne. Væksthus for ledelse vurderer, at fem procent af lederrekrutteringen er fejlslagen.

Pernille Aisinger
Pernille Aisinger Journalist
Start debatten
14. maj 2007, kl. 10:21

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Mange af de fejlansatte ledere er desuden stadig ansat i kommunerne. 55 procent af de personaleledere, der fortæller, at de har været med til at ansætte en leder, der ikke levede op til forventningerne, angiver, at lederen fortsat er ansat, viser Ugebrevet A4´s rundspørge.

Ugebrevet A4

Væksthus for ledelse vurderer, at fejlansættelserne hvert år koster kommunerne cirka 300 millioner kroner til nye stillingsannoncer, rekrutteringsbistand og indslusning af en ny leder.

Professor i organisations- og ledelsesteori ved Handelshøjskolen i Århus Steen Hildebrandt mener, at der er store problemer i rekrutteringen af kommunale ledere.

"Selve rekrutteringen af lederne har ikke været særlig højt placeret i debatten. I stedet er der snakket meget om uddannelse og udvikling af lederne. Det er selvfølgelig også vigtigt, men til syvende og sidst er det i rekrutteringsfasen, at grundlaget for god ledelse skabes", siger han til A4.

Og chef for Kommunernes Landsforenings konsulentvirksomhed for økonomi og ledelse Morten Knudsen er enig.

"Med de store forventninger, der er til kommunernes service, og med den kamp, der bliver om arbejdskraften i fremtiden, så bliver det vigtigere og vigtigere at finde de rigtige ledere. Lederen har utrolig stor indflydelse på, hvordan den enkelte skole, daginstitution eller forvaltning fungerer", siger han.

Morten Knudsen, chef for Kommunernes Landsforenings (KL) konsulentvirksomhed for økonomi og ledelse, er helt enig.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Fem procent af de kommunale ledere er fejlansættelser

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS