Vi kan ikke finde svar på, hvilket uddannelsessystem vi ønsker, uden at give et svar på, hvilket samfund vi ønsker!
»Jeg kunne gøre det så meget bedre, men jeg har alt for mange opgaver«, er en udtalelse, jeg hører fra mange lærere. Mangel på mening i nye tiltag er samtidig udbredt. Læreren forsøger at tilpasse ambitionerne, knokler endnu mere eller finder andre græsgange. Vi skal vise lærernes virkelighed, skabe stærkere alliancer med forældre, forskere og andre parter. Det er en fælles fagforeningsopgave!
Arbejdstid. Vi følger systematisk op på alle skoler, der er omfattet af lov 409 - først og fremmest for at skaffe bedre rammer for lærernes arbejde. Vi skal vedholdende holde arbejdsgiverne fast på deres forpligtelse til at realisere de aftalte målsætninger og initiativer om arbejdstid. Vi skal arbejde videre for at skaffe os flere og bedre lokalaftaler, mens vi kæmper for en central arbejdstidsaftale.
Skoleledelse skal fokusere på kernen i skolen - at lykkes med undervisningen. Arbejdsglæde og et ordentligt arbejdsmiljø er afgørende for lærerne og skaber de bedste resultater for eleverne - det skal ledere og arbejdsgivere prioritere.
Folkeskolen er desværre ved at udvikle sig væk fra den fælles skole, og en voldsom underfinansiering er et faktum, der savner politisk erkendelse og handling. Undervisning og uddannelse er en investering i fremtiden. Det skal vi holde fast i sammen med det brede formål med skolen.
Velfærd! - afskaf konkurrencestaten. Jeg vil arbejde for at forstærke og udbygge vores samarbejde med andre fagforeninger og de politiske partier om velfærd, også gennem mit bestyrelsesarbejde i tænketanken Cevea.
Det vil jeg arbejde hårdt for de næste fire år!
Fællesskab og ordentlige arbejdsforhold – for alle medlemmer
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.