1. september åbner Undervisningsministeriets nye Styrelse for Evaluering og Kvalitetsudvikling af Grundskolen, og samtidig forventes den lovgivnignsmæssige grundlag for Eva ændret. Men Evalueringsinstituttet forventer at opretholde sit nuværende aktivitetsniveau og endda udvide til også at skulle gennemføre evalueringer på dagpasningsområdet, hedder det i beskrivelsen af stillingen som direktør for instituttet.
Politisk tæft og forståelse for de politkske mekanismer er blandt kravene i den personprofil, som instituttets bestyrelse har knyttet til stillingsopslaget.
"Ambitionerne og forventningerne er høje, og der søges derfor en direktør på højt niveau og med lederkompetencer, der udnytter instituttets muligheder i forhold til omstillingerne i den offentlige sektor og "uddannelsesverden" samt den øgede internationalisering og markedsorientering", hedder det i opslaget.
Eva's bestyrelse har hyret konsulentfirmaet Muusmann til at hjælpe med at udvælge den rette person til at stå i spidsen for instituttet fremover.
Eva skal have ny direktør
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.