Hvor det i dag er nødvendigt at skrive tre forskellige klager, behøver lærerne i fremtiden kun at udforme én, hvis de vil søge erstatning for tab, de mener at have lidt på grund af DLF's sagsbehandling. Det blev vedtaget af en enig kongres. Forslaget blev fremført af formanden for organisations- og arbejdsmiljøudvalget Thomas Andreasen.
Hidtil har en lærer, der føler sig dårligt behandlet, skullet udforme en klage til først lokalkredsen og sidenhen til Danmarks Lærerforening centralt, før en sidste klage kan ende på opmandens bord, som i dag er den eneste instans, der kan tildele erstatninger i klagesager.
Det bliver ikke nødvendigt fremover, da Hovedstyrelsen med ændringen nu kan udarbejde et samlet dokument, der kan genbruges gennem alle instanserne.
Opmandsfunktionen blev indført på kongressen i 2005, og det er første gang, at foreningen har evalueret ordningen. Det er evalueringen, der har ført til, at forslaget om at gøre det lettere at søge erstatning.
Enklere klagesystem i DLF
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.