"Jeg håber, vi kan inspirere politikerene på Christiansborg, så de heller ikke mener, de behøver så meget detailstyring af skolen. For det her forlig kombineret med en regelsanering på folkeskoleområdet, det vil - ja, det lyder måske lidt højtravende - repræsentere et vendepunkt for folkeskolen", sagde lærernes formand Anders Bondo Christensen på eftermiddagens pressemøde, hvor forliget om lærernes løn og arbejdstid blev præsenteret.
Han og kommunernes topforhandler, borgmester Mads Lebech, er enige om, at de med en rammeaftale for arbejdstiden, der gør op med timetælleriet, en lønaftale, der giver pæne lønstigninger til alle lærere, og en aftale om et lavere undervisningstimetal for nyuddannede er med til at styrke rekrutteringen til lærerjobbet.
"Det er jo lidt skræmmende med den faldende søgning til læreruddannelsen, stigende frafald og mange, der som færdiguddannede lærere vælger at bruge deres uddannelse et helt andet sted end i folkeskolen", sagde Mads Lebech.
"Aftalen understøtter, at læreren inden for nogle rammer selv løser sine opgaver professionelt".
På pressemødet efterlyste journalisterne tal for, hvor mange timer lærerne fremover skal undervise hver uge.
"Der er forskelle kommunerne i mellem", forklarede Mads Lebech og tilføjede, at de to parter ikke har været tilfredse med det datagrundlag om lærernes nuværende timeforbrug, de har haft til rådighed. I stedet for en central aftale bliver det nu op til kommuner at kredse at aftale en arbejdstid med udgangspunkt i den nye rammeaftale:
"Men vi er ikke på bar bund", understregede Anders Bondo med henvisning til kommuner som Herlev, Frederikssund og Rudersdal, der allerede har arbejdstidsaftaler i stil med den, KL og Lærernes Centralorganisation nu er enige om at anbefale.
"Der har lederne givet udtryk for, at de har fået mere at lave, men det er også blevet sjovere. Mange skoleledere har brugt alt for mange resurser på administration, nu kan de få en langt mere relevant ledelsesrolle, hvor de kan komme ud i lærernes undervisning, hjælpe dem, inspirere teamsamarbejdet og så videre".
Ja til lokal løn
Med dagens forlig har lærerne accepteret at afsætte midler - 1,25 procent - til lokal forhandling:
"Vi har jo haft nogle arbejdstidsbestemte tillæg, altså tillæg for skæve arbejdstider, delt tjeneste og sådan noget. Men den måde vi tænker arbejdstid nu, kan den slags tillæg ikke gøres op. Og der kan jeg se et perspektiv i at sætte penge af til at indgå nogle aftaler, der kan erstatte de tillæg", forklarede Anders Bondo og tilføjede, at han også håber, man lokalt finder ud af afsætte midler til rekruttering i form af for eksempel en højere begyndelsesløn.
"Og derudover har vi helt konkret et problem nogle af de steder, hvor fire-fem kommuner er blevet lagt sammen, og lønnen skal harmoniseres fra forskellige niveauer.
De to forhandlere understregede, at de ekstra løntrin, som er indbygget i aftalen bliver væsentligt højere, end de står i den aktuelle løntabel, når der kommer en samlet overenskomst på det kommunale område. Men trods smilende ansigter, stolthed og håndtryk på dagens pressemøde, er der officielt stadig tale om et sammenbrud i de overordnede forhandlinger. Der er ikke aftalt nye møder, og de to topforhandlere er enige om, at det bliver der i hvert fald heller ikke, før de har fået sovet oven på denne nats forhandlinger om læreraftalen.
"Men at lave en aftale som den her kræver et tillidsforhold. Og det tillidsforhold kan man jo håbe, vi også kan bruge i en anden sammenhæng", sagde Anders Bondo.
Og Mads Lebech fremhævede, at selvom delforliget på lærerområdet afhænger af en samlet aftale, så skulle det gå meget galt, hvis aftalen ikke også bliver grundlag på lærerområdet, hvis de kommunale forhandlinger skulle havne i Forligsinstitutionen.
Enige: Ny overenskomst vil gøre lærerjobbet mere attraktivt
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.