Bag på de to hefter står der, at de kan anvendes sammen med det nye begyndersystem for tredje årgang: 'Imagine - My World' eller som supplement til andet begyndermateriale.
Systemet 'Imagine - My World' har jeg ikke haft lejlighed til at se, men det er inspireret af storylinemetoden.
I hefte 1 møder hovedpersonerne Emma og Sam aliens på månen, bygger en robot, vandrer i junglen med mere.
I hefte 2 er hovedpersonerne Kim og Dan ude at rejse med en luftballon. De udforsker en vampyrs grotte, finder venner på Mars med mere.
Tegningerne er tydelige og med klare farver, ikke den store kunst, men prisen taget i betragtning kan det vel ikke forlanges.
I hefterne står der, at de først er udgivet som 'English Grammar Fun', og det ses tydeligt.
Hver dobbeltside er inddelt i en A-, B- og C-del: Som eksempel kan nævnes første dobbeltside i nummer 1.
A-delen gennemgår I am ... og we are ..., B-delen: Are you ...? med et yes- eller no-svar, og C-delen: Are you ... or ...? med I'm eller we're som svar.
Sådan arbejder bøgerne sig igennem udsagnsordene: to be, to have og almindelig nutid af andre udsagnsord, regelmæssig bøjning af navneord, ejestedord, artiklerne, forholdsord med mere.
De indeholder tegneseriestriber, men handlingen bliver væk i øvelser.
Måske virker det anderledes, hvis det er i sammenhæng med systemet, men alene forekommer det for stift.
English for Fun 1 og 2
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.