Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

En småbørnslærerinde takker af

Landsbyskolerne lukker og nu forlader den måske sidste småbørnslærerinde også folkeskolen. Småbørnslærerinde Maria Thygesen gik på pension 1. september. Hun var ikke klar til at arbejde efter den nye arbejdstidslov. Med hende lukkes måske et lille kapitel i skolehistorien.

"Nu gad jeg ikke længere det der cirkus Antorini. De sidste syv år med håndarbejde og billedkunst har været fantastiske. Men jeg kan ikke sidde og være kreativ på en stol. Det er ikke min måde at arbejde på, så jeg tænkte, jeg stopper nu", siger den sidste småbørnslærerinde Maria Thygesen.

Foto: Palle Peter Skov
Maria Becher Trier
Maria Becher Trier Journalist
Start debatten
11. september 2014, kl. 13:02

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

En konsulent i Danmarks Lærerforening bad Maria Thygesen om at ringe, når hun gik på pension.

"For når jeg stoppede, behøvede de ikke længere at forhandle løn for småbørnslærerinder", siger Maria Thygesen. Hun mener selv, at hun er den sidste småbørnslærerinde, der går på pension. Der er godt nok en fra hendes hold fra Statens Seminarium for Småbørnslærerinder i Vejle, som stadig arbejder, men det er ikke som lærer, mener hun.

Maria Thygesen er 66 år og blev uddannet i 1971 som den sidste årgang fra den 2 ½ årige-uddannelse, som mænd ikke havde adgang til. Egentlig skulle holdet være stoppet i december, men fordi uddannelsen først skulle lukke 1. februar, holdt ledelsen længere på sidste hold.

Småbørnslærerinder var uddannet til at undervise i 1. til 3. klasse på landsbyskoler. Maria Thygesen husker, hvordan hun selv blev undervist i Gjerndrup Skole ved Brørup. Skolen havde to lærere; førstelæreren boede i lærerboligen med kone og fem børn, og småbørnslærerinden boede på første sal i skolebygningen.

Maria Thygesen

Smut til Grønland

Selv blev hun ansat som børnehaveklasseleder. I de 43 år hun har været uddannet, har hun arbejdet på tre skoler. To i Grindsted og en i Grønland.

"I Grønland var jeg børnehaveklasseleder med tolk. Hun var ikke altid med i klassen, så det var lidt svært. Og når hun oversatte, oversatte hun som hun synes, så jeg var aldrig helt sikker på, hvad eleverne fik at vide. Men hun er den dag i dag en rigtig god ven", siger Maria Thygesen, der dengang havde mand og barn med til Grønland.

De sidste syv år har Maria Thygesen udelukkende undervist i billedkunst og håndarbejde, men den nye arbejdstidslov fik hende til at indstille arbejdet i folkeskolen.

"Nu gad jeg ikke længere det der cirkus Antorini. De sidste syv år med håndarbejde og billedkunst har været fantastiske. Men jeg kan ikke sidde og være kreativ på en stol. Det er ikke min måde at arbejde på, så jeg tænkte, jeg stopper nu", siger Maria Thygesen.

Tid til at være kreativ

Hun har besøgt sine kolleger på skolen, og hun fortryder ikke, at hun har sagt op.

"Jeg kan se, hvordan de styrter rundt og slet ikke kan finde rundt i det. Hold da op - jeg kan gå rundt og lave lige, hvad jeg vil".

Men hun har dog fået stillet et job som underviser på Kulturskolen i Billund i udsigt. Her skal hun også undervise i sy og design.

"Det er rigtigt lækkert at få lov til at undervise lidt og samtidig kunne være der for mine børnebørn. Det ville jeg ikke kunne, hvis jeg var blevet i skolen, så det var ikke prisen værd".

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

En småbørnslærerinde takker af

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS