Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Eltang Centralskole bedst til at løse miljøproblemer

Onsdag fejrer Eltang Centralskole i Kolding mesterskabet i konkurrencen Miljø og Innovation. Både i den internationale og danske konkurrence var skolens daværende 7. klasse bedst til at udvikle kreative og innovative løsninger på miljøproblemer.

Den tidligere 7. klasse fra Eltang Centralskole er inviteret til at komme og modtage prisen på onsdag, da skolen kun underviser til og med 7. klasse.

Foto: Peter Blirup
Christian Deichmann
Start debatten
12. oktober 2010, kl. 10:27

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Med projektet "Let's save energy" har 7.-klassen udviklet en metode, der gør det muligt at bruge mobiltelefoner til at skabe bevidsthed om energiforbrug. I foråret fik eleverne i forbindelse med konkurrencen Miljø og Innovation lov til at undersøge energiforbruget hos bilforhandleren Toyota/Bil og Co. i Kolding. Også deres egen skole fik et elektrisk eftersyn, og efterfølgende skulle eleverne så udvikle et koncept, der blev en førsteplads værdig.

6 minutters film om projektet på youtube

For at motivere eleverne gjorde klassens to lærere Peter Blirup og Lena Hail brug af mobiltelefoner og såkaldte smart codes. Det er koder som ved hjælp af et program på mobiltelefonen kan omdanne et todimensionelt billede til en tekst. Koderne blev placeret på elektriske apparater, og teksten bestod så enten af en opgave, som kunne være et beregningsspørgsmål om energiforbrug eller et forslag til energibesparelse.

Fremtidsfoto

"Jeg tror, smart codes bliver en måde at kommunikere på fremover, og jeg tror, det er en motiverende faktor i sig selv, at eleverne får lov til at bruge mobiltelefoner i undervisningen", siger Peter Blirup til folkeskolen.dk.

Før 7. klassen begyndte deres projekt, var bilforhandleren i Kolding selv igang med at finde frem til besparelsestiltag, der kunne mindske udgifterne og forbedre virksomhedens klimaaftryk. Peter Blirup er sikker på, at eleverne blev så motiverede, fordi de vidste, deres løsningsforslag rent faktisk skulle bruges til noget.

I morgen formiddag finder prisoverrækkelsen sted på Eltang Centralskole, og udover trofæet modtager klassen også en pengepræmie på 2000 euro.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Eltang Centralskole bedst til at løse miljøproblemer

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS