Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Eksperimenter uden forskning

Det er et generelt problem, at der er forbløffende lidt forskning i virkningen af nye pædagogiske metoder

folkeskolen@dlf.org
Start debatten
23. marts 2007, kl. 01:00

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Skoler er nysgerrige efter nye metoder til at forbedre trivslen og hindre mobning. Men der er forbløffende lidt forskning i, hvad der virker, og hvad der ikke virker, vurderer professor Jan Kampmann fra Institut for Psykologi og Uddannelsesforskning på Roskilde Universitetscenter.

Folkeskolen nr. 9 2007

»Skolerne er nødt til at gøre erfaringerne selv. De kaster sig ud i nye pædagogiske tiltag uden på forhånd at vide, om det virker eller ej. Det kan være fint nok, og nogen skal gå forrest. Men det har den svaghed, at skolerne er nødt til at vælge projekt ud fra deres egen glæde, begejstring og sympati for ideerne uden at have nogle fakta at hænge det op på«, siger han.

»Derfor kan skolerne blive ofre for, hvad der byder sig til på markedet. Nogle gange vil skolerne opleve, at de har spildt tiden. Andre gange at det, de satte i søen – oh shit – havde helt andre konsekvenser, end de regnede med«, siger Jan Kampmann.

folkeskolen@dlf.org

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Eksperimenter uden forskning

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS