Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Anmeldelse

Dværgene fra Terra 1-4: De forsvundne børn / Oprørernes oase / Slaget om tunnelen / Ators bedrag

Klik for at skrive manchettekst.

Tove Kettner Heiberg
Start debatten
13. oktober 2011, kl. 02:24

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

"Dværgene fra Terra" er en fortælling i fantasygenren. Bøgerne kan ikke stå alene, da de reelt er én fortælling fordelt på fire bøger.

Titel: Dværgene fra Terra 1-4: De forsvundne børn / Oprørernes oase / Slaget om tunnelen / Ators bedrag

Forfatter: Lise Bidstrup

Type: Bog

Forlag: Forlaget Facet

I "De forsvundne børn" suges Martin fra 6. klasse gennem en tunnel ned til dværgenes verden Terra dybt under jorden. Terra regeres af tyrannen Roag. Martin har særlige evner og skal hjælpe Roag med at betvinge en frygtelig drage, som Roag vil bruge som våben i krig mod en oprørsgruppe og senere mod menneskene på Jorden. Det lykkes dog Martin sammen med en gruppe børn at flygte til oprørernes rige. I "Oprørernes oase" og "Slaget om tunnelen" hjælper Martin og hans venner oprørerne i deres krig mod tyrannen. De får god hjælp af dragen, som Martin kan styre ved hjælp af sine tanker. I "Ators bedrag" har oprørerne slået tyrannen, og Ator, der tidligere var konge, bliver igen hersker. Han nægter dog børnene tilladelse til at vende tilbage til Jorden, da han er bange for, at det vil blive for farligt, hvis menneskene opdager dværgenes verden. En af oprørerne hjælper dog børnene tilbage til Jorden.

Historien er spændende, uhyggelig og velfortalt.

Serien annonceres som letlæsning. Det lette ligger dog ikke i sproget og handlingen, men i det, at fortællingen er delt op i fire overkommelige bøger på hver godt tres sider. Typografi og layout er i orden. Papiret er lidt tyndt. Man kan lige ane teksten på modsatte side, uden at det virkelig generer læsningen. Forsiderne giver løfte om en spændende handling.

Bøgerne er velegnede til selvstændig læsning for almindelige læsere fra 4. klasse og opefter.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Dværgene fra Terra 1-4: De forsvundne børn / Oprørernes oase / Slaget om tunnelen / Ators bedrag

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS